fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokuratura Regionalna w Gdańsku: sprawa spółki Skarbiec i morderstwo Jolanty Brzeskiej

Gmach prokuratury przy ulicy Wały Jagiellońskie 38 w Gdańsku
Wikipedia
Prokuratura Regionalna w Gdańsku obejmuje swoją właściwością sześć prokuratur okręgowych: w Gdańsku, Bydgoszczy, Elblągu, Słupsku, Toruniu i Włocławku.

W regionie gdańskim pracuje łącznie 745 prokuratorów. W ostatnim roku odnotowano łączny wpływ ponad 130 tys. spraw. Zdecydowanie największą jednostką jest Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, nadzorująca pracę aż 14 prokuratur rejonowych, w tym prawie 300 prokuratorów.

W Prokuraturze Regionalnej oprócz dwóch wydziałów śledczych, w których prowadzone są największe i najpoważniejsze śledztwa w sprawach przestępczości gospodarczej oraz przestępczości finansowo-skarbowej, funkcjonuje Dział do Spraw Błędów Medycznych prowadzący około 100 śledztw dotyczących zgonów mogących być wynikiem nieprawidłowości w działaniach lekarskich.

Zdecydowanie największym z prowadzonych postępowań przygotowawczych jest to dotyczące oszustwa dokonanego w ramach spółki Skarbiec. Podmiot ten miał oddziały w całym kraju i oferował pożyczki, przy czym warunki ich przyznawania były świadomie tak kształtowane, że ubiegający się o nie klienci nie byli w stanie ich spełnić. W konsekwencji tracili uiszczane wcześniej tzw. opłaty wstępne. Były to kwoty rzędu od tysiąca do nawet 50 tys. zł. Szkoda powstała w ten sposób sięga 179 mln zł.

Przy śledztwie pracuje kilkunastoosobowy zespół, w tym analitycy, asystenci i kilku prokuratorów. Ustalenia procesowe obejmują obecnie ponad 98 tys. osób, które były klientami tej spółki. Zarzuty w tej sprawie przedstawiono 171 osobom, w tym dwóm członkom zarządu, dyrektorowi regionalnemu i jego zastępcy oraz 167 doradcom finansowym, którzy bezpośrednio obsługiwali klientów. Podejrzani ze ścisłego kierownictwa spółki od stycznia 2015 r. pozostają w areszcie. Zarzuca im się oszustwa na szkodę ponad 77 tys. klientów tej firmy.

Inną z głośnych spraw prowadzonych przez tutejszą Prokuraturę Regionalną jest śledztwo dotyczące okoliczności zgonu działaczki ruchu lokatorów Jolanty Brzeskiej. W tej sprawie cały czas intensywnie działa specjalny zespół funkcjonariuszy z Warszawy i Trójmiasta.

Przesłuchiwani są kolejni świadkowie, jest to już grupa ponad 170 osób. Uzyskano kilkadziesiąt opinii z różnych specjalności. Część działań ma charakter niejawny. Wszystkie te czynności mają na celu ustalenie prawdy o śmierci Jolanty Brzeskiej, której okoliczności budzą żywe zainteresowanie opinii publicznej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA