fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Były prezydent Olsztyna uniewinniony od zarzutu zgwałcenia urzędniczki

Czesław Małkowski
Fotorzepa, Jakub Dobrzynski
Po 12 latach od wybuchu seksafery w olsztyńskim magistracie Sąd Okręgowy w Olsztynie prawomocnie uniewinnił byłego prezydenta tego miasta Czesława Małkowskiego od zarzutu zgwałcenia ciężarnej urzędniczki.

„Rzeczpospolita" w 2008 r. opisała dramat urzędniczki z olsztyńskiego magistratu, która przez lata była ofiarą seksualnej natarczywości ówczesnego prezydenta miasta. Po wybuchu seksafery Czesław Małkowski stracił mandat i stanął przed sądem. Od początku konsekwentnie twierdził, że jest niewinny.

W 2015 roku Sąd Rejonowy w Ostródzie skazał b. prezydenta Olsztyna na 5 lat więzienia za zgwałcenie urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży, oraz usiłowania gwałtu. W grudniu 2016 r., po rozpatrzeniu apelacji złożonych przez prokuraturę i obrońcę Małkowskiego, Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił wyrok skazujący Małkowskiego w części dotyczącej gwałtu i usiłowania gwałtu. Skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Drugi proces toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. W 2018 r. zapadł tam wyrok uniewinniający byłego prezydenta. Prokuratura złożyła apelację.

Cały proces odbywał się bez udziału publiczności i dziennikarzy. Także uzasadnienie dzisiejszego wyroku odczytane zostało przy zamkniętych drzwiach.

Od prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie przysługuje jeszcze kasacja.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA