fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Wytropią dopalacze w internecie

AdobeStock
Rejestr stron internetowych, za pośrednictwem których można kupić niedozwolone środki, przewiduje nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Miesięcznie notuje się ok. 300 zatruć dopalaczami, a dynamiczny rozwój wprowadzania ich do obrotu spowodował potrzebę zmiany przepisów – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji przygotowanego przez resort zdrowia.

Dopalacze mają być traktowane jak narkotyki. Za ich nabycie, przerób, przetwarzanie, przewóz, wywóz czy dostawę wewnątrzwspólnotową grozić mają takie same kary jak za narkotyki.

Nowela przewiduje wprowadzenie rejestru domen internetowych sprzedających lub wprowadzających do obrotu dopalacze. Rejestr ma być prowadzony przez głównego inspektora sanitarnego. Ma on publikować raporty o przypadkach zatruć nową substancją psychoaktywną lub innymi środkami. Pierwszy taki dokument ma powstać raport za 2019 r.

Za posiadanie dopalaczy grozić ma od grzywny do trzech lat więzienia, za sprzedaż – do 12 lat, a za nakłanianie małoletniego do ich spożycia osiem lat.

Środki wykorzystywane do produkcji dopalaczy mają trafić na listę nowych substancji psychoaktywnych. Zdecyduje o tym zespół do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla życia lub zdrowia ludzi. Lista przestanie być już załącznikiem do ustawy, ale będzie publikowana w rozporządzeniu ministra zdrowia, co ma umożliwić jej bieżącą aktualizację.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA