fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Dania zmienia prawo: seks bez zgody to zgwałcenie

Adobe Stock
Duński rząd zapowiedział zmianę przepisów karnych. Chce, by przestępstwo zgwałcenia nie tylko charakteryzowała przemoc, czy groźba ale także brak zgody na seks.

Zmiana ma rozszerzyć ściganie sprawców procederu. Chodzi o sytuacje, w których nie dochodziło do przemocy lub groźby. Zgodnie z nowelizacją ofiara sparaliżowana strachem czy zgwałcona przez partnera może dochodzić sprawiedliwości nawet, gdy nie zaprotestowała przed zbliżeniem.

- Nie chodzi o to, czy dana osoba powiedziała „nie", ale czy powiedziała „tak" - wyjaśnia Amnesty International.

Według nowego prawa zgoda na seks ma być wyrażona dobrowolnie i jako wyraz wolnej woli poprzez słowa lub czyn.

- To jedna z najważniejszych bitew o równość płci w Danii, która toczy się od bardzo dawna - powiedział minister sprawiedliwości Nick Haekkerup. - Musieliśmy zmienić społeczne rozumienie tego, czym jest gwałt, a nowe przepisy dotyczące gwałtu oparte na zgodzie są kamieniem milowym w tych wysiłkach - dodał.

Minister zauważył, że postrzeganie zgwałcenia jako przestępstwa nacechowanego przymusem i przemocą musi się zmienić. Podkreślił, że kluczowy w tym przypadku jest brak zgody na seks.

Zmiany mają zostać przyjęte do końca bieżącego roku.

Podobne przepisy obowiązują już w ośmiu krajach europejskich. Szersze rozumienie przestępstwa zgwałcenia uregulowały m.in. Szwecja, Niemcy, Belgia i Wielka Brytania.

Źródło: The New York Times, The Guardian, Amnesty International
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA