fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Były lider KOD skazany. Sąd: Mateusz Kijowski poświadczał nieprawdę na fakturach

Fotorzepa, Bosiacki Roman
Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata - taki wyrok usłyszał były lider KOD Mateusz Kijowski za poświadczenie nieprawdy w fakturach za wykonanie rzekomych usług informatycznych.

Wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym w Pruszkowie. Sąd nałożył na Mateusza Kijowskiego (wyraził zgodę na upublicznianie jego wizerunku i danych) także karę grzywny w kwocie 5 tys. zł.   Drugi oskarżony w tej sprawie, Piotr Ch. -  były skarbnik KOD, został uniewinniony.

Wyrok nie jest prawomocny. 

Zarzuty poświadczenia nieprawdy w fakturach oraz przywłaszczenia 121 tys. zł postawiła Kijowskiemu i Ch. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy w 2017 r. Rok później ruszył proces w tej sprawie.

Postawione zarzuty dotyczyły okresu od marca do listopada 2016 r. Oskarżeni mieli działać wspólnie i w porozumieniu i poświadczyć nieprawdę w dziewięciu fakturach wystawionych przez firmę Mateusza K. MKM Studio sp. z o.o. na rzecz Komitetu Społecznego KOD (6 faktur) i Stowarzyszenia KOD (3 faktury). Faktury obejmowały koszty usług informatycznych, które zdaniem śledczych w rzeczywistości nie zostały wykonane.

Prokuratorzy ustalili, że wypłat na rzecz firmy Mateusza Kijowskiego dokonywał  Piotr Ch. ze środków zebranych podczas publicznej zbiórki pieniędzy pod nazwą "Dla demokracji".  W przypadku faktur wystawionych na rzecz Komitetu Społecznego KOD odbywało się to niezgodnie z celami zbiórki wskazanymi przez Komitet w zgłoszeniu zbiórki publicznej. Wypłaty były ponadto sprzeczne ze Statutem Stowarzyszenia KOD, zgodnie z którym do zaciągania zobowiązań na kwotę powyżej 10 tys. zł jest konieczna uchwała Zarządu - twierdziła Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.

Prokurator żądał dla obu oskarżonych kar po roku pozbawienia wolności oraz orzeczenia solidarnego obowiązku naprawienia szkody finansowej. Obrońcy zawnioskowali zaś o uniewinnienie obu mężczyzn.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA