fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie Stronnictwo Ludowe

Jakub Stefaniak: Formuła KE się wyczerpała. Nie będzie koalicji z PiS

Jakub Stefaniak
rp.pl
- PiS bał się tej koalicji i zmobilizował lepiej swoich wyborców, stworzył też nowego wyborcę, który poszedł i zagłosował na ich korzyść, ale to wynikało ze strachu - mówi rzecznik PSL Jakub Stefaniak

- Mamy intencję, żeby te wybory wygrać. Chcemy wdrażać swój program i skończyć to szaleństwo, które ma miejsce w Polsce - powiedział w rozmowie z Onetem Jakub Stefaniak.

- Jest propozycja, żeby zbudować blok chadecki, coś na wzór niemieckiego CDU/CSU dla centrowego wyborcy - zapowiedział.

Rzecznik PSL przyznał, że kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zdominowały tematy światopoglądowe. - Musimy sobie z tym poradzić, nie może tak być, że nie dotykamy tematów programowych - powiedział.

- Wszystkie działania, które służą rozłamowi są pożyteczne dla PiS. Umizgi pana Gowina, który może robił wstęp przed atakiem PiSu na PSL zostały odrzucone - dodał.

Więcej: Onet.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrał w Polsce PiS uzyskując 45,38 proc. głosów, co przełożyło się na 27 mandatów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska uzyskując 38,47 proc. głosów (22 mandaty - 14 dla polityków PO, 5 dla SLD, 3 dla PSL). Próg wyborczy przekroczyła jeszcze tylko Wiosna Roberta Biedronia uzyskując 6,06 proc. głosów i trzy mandaty.

Najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów na europosłów zdobyła Beata Szydło z PiS - 524 951.

Czytaj także:

Ostateczne wyniki wyborów. Lista europosłów z Polski

Po wyborach politycy PSL zaczęli podkreślać, że Koalicja Europejska była projektem, który skończył się 26 maja, wraz z wyborem europosłów. W sobotę, 1 czerwca, władze PSL poinformowały o budowie własnego, centroprawicowego bloku przed wyborami parlamentarnymi.

Przed ogłoszeniem tej decyzji politycy PSL zwracali uwagę, że w czasie kampanii wyborczej Koalicji Europejskiej lider PSL był spychany do drugiego szeregu (mówił o tym m.in. Marek Sawicki w #RZECZoPOLITYCE), a Koalicja Europejska niepotrzebnie wdała się w spory ideologiczne dotyczące np. praw środowisk LGBT (o czym mówił w #RZECZoPOLITYCE Piotr Zgorzelski).

Po obradach Rady Naczelnej PSL z 1 czerwca media informowały, że były lider ludowców, były premier Waldemar Pawlak może chcieć dogadać się z PiS i doprowadzić do rozłamu w PSL.

Tymczasem Platforma Obywatelska zapowiedziała starania o budowę koalicji w szerokiej formule - podobnej do tej jaką miała Koalicja Europejska - na wybory do Sejmu. PSL deklaruje gotowość rozmowy o wspólnej liście w wyborach do Senatu.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA