fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkanie Plus

Prawie 500 mieszkań z plusem w Krakowie

Fotorzepa/ Marek Obremski
481 lokali czeka na najemców na krakowskich Klinach. Nabór rozpocznie się 31 maja. Potrwa do 20 czerwca.

Osiedle przy ul. Anny Szwed – Śniadowskiej powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. To osiem czterokondygnacyjnych bloków, w których zaplanowano 481 mieszkań. Podziemna kondygnacja jest przeznaczona na garaże i komórki lokatorskie. - Krakowska inwestycja spółki PFR Nieruchomości to oferta skierowana głównie do rodzin, dlatego wśród mieszkań dominują dwu - i trzypokojowe lokale. Stanowią ponad 90 proc. - podaje spółka w komunikacie.

Średnia stawka najmu to 28,85 zł za metr mieszkania. Osiedle jest objęte dopłatami do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na Start". - Jest to możliwe dzięki włączeniu się krakowskiego samorządu w proces naboru najemców. Szacuje się, że wysokość dopłaty dla czteroosobowej rodziny może wynieść nawet 530 złotych miesięcznie – podaje PFR Nieruchomości.

31 maja rusza dwuetapowy nabór do mieszkań. Będzie polegał na przyznaniu punktów za spełnianie kryteriów społecznych oraz na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej.

Kryteria pierwszeństwa ustaliła rada miasta. Na dodatkowe punkty mogą liczyć mi.in. rodziny z dziećmi, młodzi, którzy nie ukończyli 35. roku życia, absolwenci wyższych uczelni, rozliczający się z podatku dochodowego w Krakowie, osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz posiadacze książeczek mieszkaniowych. Za drugą część naboru odpowiada spółka PFR Nieruchomości. Urzędnicy sprawdzą tzw. zdolność czynszową potencjalnego najemcy. (Czy będzie w stanie płacić za wynajem). Każdy potencjalny najemca zostanie też sprawdzony w BIG InfoMonitor.

- Ceny mieszkań w Krakowie są bardzo wysokie, a to oznacza że wiele osób i rodzin nie może pozwolić sobie na własne mieszkanie – mówi cytowana w komunikacie Krystyna Wąchała - Malik, członek zarządu spółki PFR Nieruchomości. - Nasza oferta skierowana jest właśnie do nich. Proponujemy długoterminowy, stabilny najem instytucjonalny bez konieczności zaciągania ogromnego, wieloletniego zobowiązania finansowego. Nie trzeba posiadać zdolności kredytowej, wkładu własnego, ani środków na wykończenie lokalu. Mieszkania przekazujemy najemcom wykończone w standardzie podstawowym. Wystarczy urządzić kuchnię i wnieść meble, by móc wygodnie mieszkać.

- W ostatnich latach Gmina Miejska Kraków poczyniła duże nakłady na zwiększenie zasobu mieszkaniowego poprzez realizację nowych inwestycji mieszkaniowych – mówi Andrzej Poznański, dyrektor wydziału mieszkalnictwa w urzędzie miasta. - Z punktu widzenia samorządu to bardzo ważne, aby potrzeby mieszkaniowe były zaspokajane na bieżąco. Miasto analizuje także możliwości przyjęcia nowych innowacyjnych rozwiązań w zakresie mieszkalnictwa, które mają się przyczynić do poprawy standardu życia mieszkańców. Realizacja programu Mieszkanie+ w Krakowie to uzupełnienie intensywnych działań miasta.

Spółka PFR Nieruchomości na terenie Małopolski realizuje kolejną inwestycję mieszkaniową. To 130 mieszkań na Polanie Szaflarskiej w Nowym Targu. Budowa ma się zakończyć pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku. Poza inwestycjami w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego PFR Nieruchomości oferuje niemal 250 mieszkań w krakowskich inwestycjach Funduszu Mieszkań na Wynajem. - Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy średni, przekraczający 90 proc. poziom wynajmu mieszkań przy ulicy Drukarskiej i ulicy Polonijnej – podaje spółka w komunikacie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA