fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Wąglik atakuje w Rosji: Trzy osoby w szpitalu

stock.adobe.com
Trzy osoby z wioski Nowokuli w Dagestanie, przy granicy z Czeczenią, zostały zabrane do szpitala z objawami wąglika. Diagnoza została już potwierdzona w przypadku dwóch osób - poinformował rzecznik ministra zdrowia Dagestanu.

- Trzech mieszkańców wioski Nowokuli zostało zabranych do szpitala z podejrzeniem wąglika. Jak dotąd diagnoza ta została potwierdzona w dwóch przypadkach. Trzeci pacjent znajduje się pod obserwacją - poinformował rzecznik dodając, że dwóch pacjentów trafiło do szpitala 12 października, a jeden - 13 października.

Według rzecznika ministra zdrowia wszyscy trzej pacjenci znajdują się w średnio ciężkim stanie, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wąglik to choroba wywoływana przez bakterię - laseczkę wąglika. Najczęściej atakuje żywiące się trawą zwierzęta - zarówno wolno żyjące, jak i hodowlane (np. krowy czy owce). Występuje głównie w rolniczych częściach Azji, Afryki, Ameryki Południowej, a także w południowej i wschodniej Europie.

Ludzie mogą zarażać się wąglikiem przez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi chorych zwierząt lub przez jedzenie mięsa chorych zwierząt.

Istnieją skuteczne szczepionki przeciw wąglikowi.

W XX wieku wąglik był obiektem prac nad bronią biologiczną prowadzonych m.in. przez ZSRR.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA