fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Gry wideo nie mają związku z agresją wśród nastolatków

Pixabay
Naukowcy z Oxfordu przeprowadzili badanie dotyczące agresji wśród nastolatków oraz wpływu gier wideo, w których występuje przemoc. Nie znaleziono związku.

Do badania wykorzystano dane dotyczące brytyjskich nastolatków oraz oficjalnych ocen dotyczących skali przemocy w grach. 

Doniesienia mówiące o tym, że brutalne gry wideo przyczyniają się do wzrostu agresji w świecie rzeczywistym jest popularny wśród nauczycieli i rodziców. Profesor Andrew Przybylski powiedział, że nie ma tak naprawdę powodów do obaw.

Naukowcy z Oxfordu wykorzystali połączenie subiektywnych i obiektywnych danych do pomiaru agresji i przemocy wśród nastolatków w grach. W przeciwieństwie do wcześniejszych badań na ten temat, które w dużej mierze opierały się na danych pochodzących od nastolatków, w badaniu wykorzystano informacje od rodziców i opiekunów.

Autorzy badania twierdzą, że uprzedzenia naukowców mogły mieć wpływ na wcześniejsze badania na ten temat i zniekształcić nasze rozumienie wpływu gier wideo.

Dr Netta Weinstein z Uniwersytetu w Cardiff powiedziała, że ważnym krokiem było zrobienie wstępnej rejestracji, gdzie naukowcy zarejestrowali swoje hipotezy, metody i techniki analizy przed rozpoczęciem badań.

Chociaż nie znaleziono związku pomiędzy graniem w gry wideo a agresywnym zachowaniem nastolatków, badacze podkreślają, że nie oznacza to, iż niektóre sytuacje w grach nie wywołują u graczy gniewnych reakcji.

W ramach badania nastolatkowie wypełniali kwestionariusze dotyczące ich osobowości i zachowań związanych z grami. Ich opiekunowie odpowiadali na pytania dotyczące agresywnych zachowań dzieci. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA