fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

WHO: Ruch antyszczepionkowy na liście z Ebolą, HIV i Dengą

AFP
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) przygotowało listę dziesięciu największych zagrożeń dla zdrowia w 2019 roku. Na liście znalazł się m.in. ruch antyszczepionkowy.

WHO pisze, że opór lub odmowa szczepienia mimo dostępności szczepionek zagraża odwróceniem sukcesów osiągniętych w walce z chorobami, które mogą zostać całkowicie wyeliminowane dzięki szczepieniom.

"Szczepionki są jednym z najefektywniejszych sposobów unikania chorób - obecnie szczepionki zapobiegają 2-3 milionom zgonów rocznie, a dalszych 1,5 mln zgonów można uniknąć jeśli wyszczepialność populacji będzie większa" - pisze WHO.

Jednocześnie WHO zauważa, że w ostatnim czasie na całym świecie - m.in. w związku z ruchem antyszczepionkowym - liczba zachorowań na odrę zwiększyła się o 30 procent.

Wśród przyczyn unikania szczepień WHO - oprócz ruchów antyszczepionkowych wskazuje problemy z dostępem do szczepionek i brak wiary w skuteczność szczepionek.

WHO zapowiada, że w 2019 roku chce zintensyfikować prace nad wyeliminowaniem raka szyjki macicy dzięki powszechnym szczepieniom przeciwko HPV. WHO liczy też, że zatrzyma rozpowszechnianie się wirusa polio w Afganistanie i Pakistanie.

Na liście zagrożeń są też Denga, Ebola, superbakterie, pandemia grypy, zmiany klimatyczne oraz zanieczyszczenie powietrza.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA