Kraj

Program obchodów 100-lecia niepodległości Polski

Kadr z pokolorowanego filmu „Niepodległość”
MWM Media
Koncerty, wystawy, pokazy filmów – tak Polska świętuje 100. rocznicę odzyskania wolności.

W całym kraju od miesięcy odbywają się huczne obchody odzyskania niepodległości. Właśnie jest ich kulminacja.

Do programu „Niepodległa”, który koordynuje takie działania w tym tygodniu, wpisanych było ponad 1400 różnych wydarzeń organizowanych nie tylko w kraju, ale także w innych regionach świata. Pełne kalendarium rocznicowych wydarzeń znajduje się na stronie niepodlegla.gov.pl.

W sumie, od ubiegłego roku było już ponad 3 tys. 800 rocznicowych wydarzeń. – To znaczy, że praktycznie w każdej gminie jest jakieś wydarzenie, w każdym powiecie jest tych wydarzeń nawet po kilkanaście – opisuje Jarosław Sellin, wiceminister kultury.

Od 2017 do 2021 roku realizowany jest wieloletni program „Niepodległa”. Tak długi okres wynika z założenia, że odzyskanie niepodległości nie było wydarzeniem jednorazowym, ale procesem. To pozwala na przypomnienie wydarzeń, które wpłynęły na kształtowanie się Polski niepodległej, także rocznic świętowanych do tej pory jedynie lokalnie.

≥Muzeum Historii Polski organizuje grę „Labirynt Niepodległości”
Muzeum Historii Polski/Mariusz Bodnar

Na program przeznaczonych jest w sumie ok. 240 mln zł, większość pieniędzy pochodzi z budżetu państwa.

100 arcydzieł na 100-lecie

11 listopada w najbardziej znanych salach koncertowych miast całego kraju odbędzie się cykl koncertów „Dekada wolności – 100 arcydzieł muzyki polskiej na 100-lecie niepodległości”. Koncert odbędzie się m.in. w Filharmonii Podlaskiej, Warmińsko-Mazurskiej, Szczecińskiej, Podkarpackiej oraz Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Koncert „Powstało w wolnej Polsce” planowany jest 9 i 10 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpią Orkiestra Filharmonii Narodowej oraz chór. Zaprezentowane zostaną utwory Karola Szymanowskiego.

Materiały Prasowe

Okolicznościowe wystawy organizują kluczowe polskie muzea. Zamek Królewski w Warszawie przygotował wystawę malarstwa, grafiki, rzeźb, rękopisów, dokumentów, filmów, które zostaną zaprezentowane na wystawie „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej w latach 1918–1989”.

Pod koniec października w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarta została wystawa „Niepodległa – 1918” – na której prezentowane są obrazy m.in. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego. Ukazana jest walka o niepodległość i jej główni aktorzy w portretach m.in. Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego.