fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Jaka jest prawdziwa liczba ofiar epidemii w USA?

Opieka nad chorym na COVID
PAP/EPA
Według oficjalnych danych w USA zmarło 581 752 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Jednak, jak przyznał w rozmowie z NBC dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, Anthony Fauci, liczba ta jest "bez wątpienia niedoszacowana".

Z opublikowanej w czwartek analizy przeprowadzonej przez badaczy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego wynika, że w rzeczywistości liczba zgonów związanych z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 w USA wynosi ponad 900 tysięcy.

- To nieco więcej, niż myślałem, że wynosi niedoszacowanie - przyznał Fauci w rozmowie z NBC.

- Ale sądzę, że nie ma wątpliwości, iż niedoszacowujemy (liczby zgonów chorych na COVID-19 - red.) - dodał.

Instytut Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia (IMHE) przy Uniwersytecie Waszyngtońskim szacuje, że na całym świecie w związku z zakażeniem COVID-19 zmarło ok. 6,9 mln osób (według oficjalnych danych - 3,26 mln).

W USA liczba ofiar epidemii ma wynosić ok. 905 tysięcy. Według szacunków IMHE drugie miejsce pod względem liczby ofiar epidemii zajmują Indie (654 395), trzecie Meksyk (617 127), czwarte Brazylia (595 903), a piąte Rosja (593 610).

Dr. Chris Murray, dyrektor Instytutu podkreśla, że w tych szacunkach chodzi wyłącznie o zgony związane z COVID-19 - a nie zgony spowodowane np. zakłóceniem funkcjonowania systemu ochrony zdrowia przez pandemię.Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA