fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Chińscy badacze: Przebieg 59 proc. zarażeń w Wuhan - łagodny lub bezobjawowy

AFP
59 proc. osób, które zaraziły się koronawirusem SARS-CoV-2 w Wuhan nie miało objawów lub choroba była na tyle łagodna, że nie została odnotowana przez władze - wynika z badania autorstwa grupy chińskich lekarzy.

Analiza opiera się na danych dotyczących 26 tys. potwierdzonych testami przypadków zachorowań w Wuhan, mieście, które było pierwszym dużym ogniskiem koronawirusa na świecie. Osoby te przebadano między grudniem a lutym. Wyniki badania opublikowano na portalu medRxiv, na którym umieszcza się prace nieopublikowane jeszcze w pismach naukowych.

Lekarze w swojej analizie opierali się na wynikach badań, a nie na oficjalnych danych podawanych przez chińskie władze na temat potwierdzonych przypadków, ponieważ te przez pewien czas klasyfikowały pacjentów, jako zarażonych koronawirusem, tylko na podstawie prześwietlenia klatki piersiowej i wykrycia w ten sposób poważnego zapalenia płuc.

Na podstawie tych badań lekarze z uczelni medycznej w Wuhan, Uniwersytetu Harvarda i uczelni z Szanghaju stworzyli modele na podstawie tego, czy zarażeni mieli symptomy choroby Covid-19, czy nie.

Przypadki, w których choroba przebiega bez symptomów albo bardzo łagodnie uczeni określają mianem "nieokreślonych" i apelują o próbę określenia ich liczby i możliwości zarażania innych przez takich chorych.

Jak piszą z ich badań wynika, że 59 proc. zachorowań w Wuhan to przypadki "nieokreślone", które nie były zgłaszane władzom. Takich zachorowań, zdaniem badaczy, było do 18 lutego 26252.

W pracy nie pojawia się informacja jak wiele potwierdzonych laboratoryjnie przypadków wzięto pod uwagę do stworzenia modelu dotyczącego liczby przypadków bezobjawowych lub łagodnych.

Z analizy wynika też, ze do 25 stycznia zarażonych w Wuhan zostało 36798 osób.

Źródło: South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA