fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Rosja chwali się testem na wirusa, który daje wynik w 15 minut

AFP
Rosyjska firma opracowała urządzenie do przeprowadzania testów na koronawirusa, które daje wynik w 15 minut - podaje TASS.

Nowa metoda wykrywania wirusa ma znajdować się obecnie w finalnej fazie testów, a urządzenie może wejść do powszechnego użycia jesienią.

Działanie urządzenia opiera się na reakcji łańcuchowej polimerazy. Aby przeprowadzić badanie należy pobrać próbkę śluzu z nosa lub gardła - podaje Narodowa Inicjatywa Technologiczna, rosyjski program stworzony przez prezydenta Władimira Putina w 2014 roku.

Urządzenie stworzyła firma biotechnologiczna Medical Biological Union (MBU).

W marcu rosyjscy naukowcy informowali o stworzeniu urządzenia, które będzie w stanie zdiagnozować koronawirusa w 1,5 godziny.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA