fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Korea Południowa pokazuje KF-X. Tańsza alternatywa dla F-35

KF-X
Seoul Adex
Korea Południowa pokazała pierwszą pełnowymiarową makietę myśliwca KF-X. Rozwijany wspólnie z Indonezją projekt przeszedł we wrześniu kluczowe testy.

Myśliwiec został opracowany przez południowokoreańską wytwórnię lotniczą Korea Aerospace Industries. KF-X ma być tańszą alternatywą dla amerykańskich F-35. Jednostka ma zastąpić starsze myśliwce będace obecnie na wyposażeniu armii. Korea Południowa liczy również na zagraniczną sprzedaż swoich samolotów.

Makieta myśliwca została zaprezentowana na Międzynarodowej Wystawie Lotnictwa i Obrony w Seulu (ADEX). 

Korea Południowa zamówiła 40 zaawansowanych myśliwców F-35A ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszy z nich przybył do kraju w tym roku. Transakcję potępiła Korea Północna. Władze w Pjongjangu sprzeciwiają się również rozwojowi innych zaawansowanych rodzajów broni przez swojego południowego sąsiada.

Pierwsze próby myśliwca KF-X mają być przeprowadzone w 2021 i 2022 roku. 

- Na pierwszy rzut oka widać, że robią duże postępy, ale przez programem są duże wyzwania - uważa Greg Waldron z FlightGlobal. Jego zdaniem może być za późno z wejściem na rynek, gdzie dostępne już są myśliwce innej produkcji.

Korea Południowa i Indonezja zgodziły się w 2014 r. na wspólny rozwój KF-X w projekcie o wartości 6,33 mld dolarów. Władze w Dżakarcie opłaciły 20 proc. z tej kwoty. W ubiegłym roku Indonezja chciała renegocjować tę umowę. Zaproponowano, że opłaci swój udział w formie barterowej.

Program rozwoju myśliwca spotkał się również z przeszkodą wynikającą z odmową Stanów Zjednoczonych na przekazanie kilku kluczowych technologii. Korea Południowa została zmuszona do opracowania swoich rozwiązań. 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA