fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Aldi każe płacić za plastikowe woreczki „zrywki”

Bloomberg
Na pierwszy ogień walki z kolejnym bastionem plastiku idą niemieckie sklepy Aldi Nord.

W Niemczech Aldi Nord, do którego należą również polskie sklepy Aldi, wprowadzi opłaty za tzw. zrywki, w które klienci pakują owoce, warzywa czy pieczywo. Zrywki nie będą drogie – za każdą klientowi doliczone zostanie raptem 1 eurocent (niecałe 5 groszy). Celem wprowadzenia takiej opłaty jest dbałość o ekologię i eliminacja plastiku z obiegu.

Polski klient na razie może być jednak spokojny i nadal pakować każde jabłko czy marchewkę, w osobne torebki foliowe. Polski Aldi jeszcze takich opłat nie wprowadza, ale, według serwisu Wiadomości Handlowe są prowadzone analizy dotyczące możliwości wycofania zrywek i zastąpienia ich specjalnymi torbami nadającymi się do ponownego przetwarzania. Jednak zamiana plastikowych zrywek, np. na papierowe torby może być kontrowersyjna – bilans ekologiczny takiej zamiany może nie być korzystny z uwagi na zanieczyszczenia powstające w procesie produkcji papieru.

Wprowadzając opłaty w Niemczech Aldi zareagował na rosnącą krytykę odnośnie używania plastikowych woreczków. Nie tylko Polacy kochają bowiem pakowanie wszystkiego w folię bez oglądania się na środowisko – Niemcy zużyli w 2018 roku ponad 3 miliardy zrywek do pakowania owoców i warzyw. Podobnie jak w Polsce wielu klientów używa zrywek jako zamienników bezpłatnych reklamówek, których (jak w Polsce) w Niemczech już nie ma.

Aldi Nord ma nadzieję, że inne sieci podążą za jego przykładem i również wprowadzą opłaty za zrywki. Niewątpliwe byłby to jakiś sposób na to, by ograniczyć ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do obiegu.

- Praktyka przyjęta w Niemczech wpisuje się w działania związane z ochroną klimatu, w tym walkę z plastikiem. Dla całej Grupy Przedsiębiorstw ALDI Nord jest świetną inicjatywą i stanowi inspirację, którą warto podążać w obrębie kolejnych rynków, na których funkcjonuje sieć ALDI. 

Aktualnie ALDI w Polsce obecnie jest na etapie analizy możliwości wycofania ze sprzedaży torebek zrywek na rzecz specjalnych toreb recyklingowalnych. Jednak jest jeszcze za wcześnie aby deklarować, czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone. Do tej pory, aby ułatwić klientom w Polsce wybór proekologicznych toreb wprowadziliśmy torby materiałowe wielokrotnego użytku i naturalne torby z juty – powiedziała „Rzeczpospolitej” Agata Biernacka z Biura Prasowego ALDI Polska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA