fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Chiny znoszą karne cła na import borówek z USA

Bloomberg
Chiny zezwalają na import jęczmienia i borówek ze Stanów Zjednoczonych.

Według agencji Reutera Chiny chcą też zezwolić m.in. na import soi ze Stanów Zjednoczonych. Dlatego też karne taryfy, którymi obłożono amerykańskie towary, zostaną zawieszone do 19 maja 2021 roku. Dotyczyły one 79 towarów.

Zawieszenie przez Chiny karnych taryf nastąpiło niedługo po tym, jak Donald Trump zagroził rozwiązaniem dotychczasowej umowy z Chinami, zawartej w styczniu 2020 roku. W umowie rząd USA zrezygnował z podwyżek ceł, a Chińczycy zobowiązali się do zakupy dużej ilości amerykańskich płodów rolnych, m.in. wołowiny, wieprzowiny oraz soi.

Soja to dla Chin najważniejszy towar importowy z USA. Jednak w chińskich magazynach zapasy soi rosną i według agencji Reutera import może nie być tak pokaźny jak tego oczekują amerykańscy producenci. - Chiny muszą najpierw zużyć do września ogromne zapasy soi - Zhang Hua, wiceprezes COFCO International, spółki zajmującej się przetwórstwem i handlem żywnością.

W sezonie 2019-2020 import soi do chin według prognoz ma wynieść 87,5 mln ton, z czego 13,7 mln ton z USA i 63,73 mln ton z Brazylii.

Chiny i USA zdecydowały się także na podjęcie kolejnych negocjacji handlowych.

Chiny wprowadziły natomiast zakaz importu mięsa z Australii ze względów sanitarnych. Cztery australijskie zakłady mięsne otrzymały zakaz wywozu wołowiny do Chin z powodu problemów z etykietowaniem i świadectwami zdrowia. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że agencja celna wykryła przypadki naruszenia przez australijskie firmy wymogów kontroli i kwarantanny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA