fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Lego rośnie w Chinach. Dobry rok producenta zabawek

Bloomberg
Duński koncern Lego zanotował bardzo dobry rok. Firma podbiła chiński rynek i stawia na e-commerce.

Lego Group zakończyło 2018 rok wzrostem przychodów o 4 proc. do 36,4 mld koron duńskich (około 21 mld zł). W zeszłym roku wzrost przychodów wyniósł 35 mld koron. Zysk netto koncernu wzrósł o 3,5 proc. do 8,1 mld koron.

W Europie i USA, po spadku sprzedaży w 2017 r., w ubiegłym roku firma wypracowała jednocyfrowe wzrosty sprzedaży. Jednak najmocniejszy wzrost sprzedaży koncern zanotował w Chinach.

Bloomberg

W 2019 roku duński producent klocków chce w Chinach otworzyć 80 nowych sklepów w 18 miastach. W Pekinie już działa od 22 lutego tego roku flagowy sklep Lego. W pierwszy weekend odwiedziło go aż 50 tys. osób.

Duński koncern postanowił teraz postawić na e-commerce i spodziewa się podwojenia sprzedaży w najbliższych latach. Chce też wejść na nowe rynki azjatyckie, m.in. do Indii.

Z raportu firmy wynika, że w 2018 roku najchętniej kupowane były serie: City, Technic, Star Wars, Friends oraz NINJAGO. Popularne były także zestawy Lego Harry Potter, Jurassic World i Creator.

Ubiegłorocznym bestsellerem okazał się model statku kosmicznego Millenium Falcon z serii filmowej Gwiezdne Wojny.

Bloomberg

Prezes koncernu Niels B. Christiansen powiedział tez podczas prezentacji raportu, że firmę zachęciły pozytywne reakcje na nowe produkty i doświadczenia, które integrują zabawę klockami ze światem cyfrowym, takie jak aplikacja rzeczywistości rozszerzonej AR Playgrounds, DUPLO Cargo Train, który wprowadza do świata kodowania najmłodszych fanów oraz zestaw LEGO BOOST, dzięki któremu robotyka staje się dla dzieci intuicyjna i przyjemna.

Lego sprzedaje rocznie ponad 75 miliardów klocków w ponad 140 krajach na całym świecie. Fabryki ma w Meksyku, Chinach, Czechach, na Słowacji, Danii i na Węgrzech. Zatrudnia niemal 20 tysięcy osób.

Lego to nadal firma rodzinna - jej właścicielem jest najbogatszy obywatel Danii Kjeld Kirk Kristiansen, wnuk założyciela firmy, która powstała w 1932 r. W 1947 roku rozpoczęła produkcje zabawek z tworzywa sztucznego. W 1968 roku w Billund powstał pierwszy park tematyczny Lego. Obecnie na całym świecie jest już osiem takich parków rozrywki. Trzy kolejne są planowane - w Nowym Jorku, Korei Południowej oraz w Szanghaju w Chinach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA