fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

E-sklepy nie będą mogły odmówić sprzedaży na terenie Unii

123RF
We wtorek Parlament Europejski będzie głosował zakaz geoblokowania usług internetowych w krajach UE. Nie będą nim objęte e-booki, gry ani muzyka. Zmienią się przepisy o e-handlu.

Nowe przepisy wejdą w życie jako unijne rozporządzenie, w dziewięć miesięcy od uchwalenia. – Naszą intencją jest, żeby przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia zakupy w sieci można było robić już przy zniesionych geoblokadach – mówi Róża Thun, europosłanka (PO), która stoi za tą inicjatywą.

Zmienią się zasady działalności sklepów internetowych, ale także np. wypożyczalni samochodów czy portali sprzedających bilety lotnicze. Sklep internetowy nie będzie mógł odmówić sprzedania jakiegoś towaru kupującemu w całej UE.

– Geoblokowanie to nieudostępnianie komuś jakiejś usługi ze względu na jego obywatelstwo lub kraj, z którego dokonuje zakupu. To może być przekierowywanie kupującego na lokalną stronę jakiegoś sklepu, gdzie oferta jest inna niż ta wybrana przez niego w odsłonie dla innego kraju, nieprzyjmowanie płatności określonymi kartami płatniczymi albo nakazywanie klientowi wypełnienia formularza, którzy uniemożliwia zakup z jakiegoś kraj...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA