fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Smyk sprzedany za miliard

Fotorzepa/ Adam Burakowski
Grupa Empik Media & Fashion poinformowała, że zawarła przedwstępną umowę sprzedaży wszystkich spółek Grupy Smyk. Nabywcą jest firma należąca do grupy kapitałowej Bridgepoint, dużego międzynarodowego prywatnego funduszu inwestycyjnego.

"Łączna, uzgodniona wartość transakcji to 1,06 mld zł, na którą składa się cena nabycia w wysokości 634,8 mln zł oraz zobowiązanie do doprowadzenia do dokonania przez Grupę Smyk spłaty finansowania wewnątrzgrupowego spółki, spłaty zadłużenia finansowego Grupy Smyk wobec podmiotów zewnętrznych oraz zabezpieczenia lub regwarancji akredytyw wystawionych na zlecenie Grupy Smyk" - napisano w komunikacie Grupy Empik Media & Fashion.

Podpisanie umowy uwarunkowane jest uzyskaniem odpowiednich zgód organów antymonopolowych, co powinno nastąpić do 31 maja.

Bridgepoint jest europejskim funduszem private equity z kapitałem o wartości ponad 20 mld euro. W Polsce jest właścicielem firmy cukierniczej Dr Gerard.

Sprzedaż Smyka pozwoli EM&F spłacić całość lub część z 700 mln zł długu. Koncern zobowiązał się do szybkiej wyprzedaży aktywów w umowie z bankami, która zrestrukturyzowała jego dług. Niedawno sprzedał szkoły językowe, teraz głównym aktywem grupy jest EMPiK, sieć sklepów z prasą i książkami.

Smyk powstał w 1952 roku jako Centralny Dom Towarowy, należący do Domów Towarowych "Centrum". Należą do niego marki takie jak: SMIKI oraz COOL CLUB. W Polsce ma około 80 sklepów pod szyldem "Smyk". Siec ma również sklepy w Rosji, Turcji, Rumunii i na Ukrainie.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA