fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Sejny - handlowe eldorado w Polsce dla Litwinów

Sejny
Fotorzepa, Jakub Dobrzyński
W liczących 6000 ludzi Sejnach powstaje centrum handlowe litewskiego kapitału, nastawione na klientów z Litwy. Ma być gotowe przed Bożym Narodzeniem.

Centrum handlowe budowane jest na obrzeżach Sejn. Ma mieć 1600 m kw powierzchni i znajdą się w nim hipermarket sieci Stokrotka należącej do litewskiego lidera handlowego - grupy Maxima (w 2018 r. sieć miała w Polsce 534 sklepy) oraz Media Expert i Rossmann, dowiedział się portal Delfi. Przed centrum będzie parking na ponad 60 aut. 

Nieruchomość należy do firmy J&J Investmant S.C. Władze Sejn wspierają inwestycję licząc na nowe miejsca pracy i więcej dochodów do miejskiego budżetu. Sejny leżą niecałe 10 km od Litwy i handel skierowany do klientów litewskich od lat napędza koniunkturę w miasteczku. Sejneńska Biedronka według danych portalu Punskas.pl, jest jednym z „najbardziej dochodowych sklepów tej sieci w Polsce”. 

Czytaj także: Litwa kupuje jod dla obywateli 

Litwini robią zakupy w Sejnach i Suwałkach, bowiem ceny w polskich sklepach są dużo niższe od oferty na Litwie. Powodem jest przede wszystkim brak konkurencji na litewskim rynku. Jak zwraca uwagę jeden z litewskich internautów, „w Polsce jest konkurencja i dlatego Maxima jest zmuszona sprzedawać znacznie taniej. A i tak ma zyski. Wyobraźcie sobie, ile ta sieć zarabia na Litwie, gdzie stworzyła praktycznie handel bez konkurencji?”. 

Inny internauta podkreśla absurdalność sytuacji w litewskim handlu: „Litwini budują sklepy w Polsce, by sprzedawać Litwinom towary taniej niż na Litwie. Przykro”. 

Jeszcze inny pisze, że kiedy na Litwie zaczyna się dyskusja o konieczności obniżenia cen w sklepach Maxima i innych, to „znajdzie się zawsze wiele powodów, by tego nie robić, od ogromnego VAT do drogiego paliwa. A w Polsce handlują taniej choć i paliwo droższe i koszty pracy, i podatki płacą nie na Litwie, a w Polsce!’.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA