fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Państwa G20 zgodziły się na zawieszenie zadłużenia najbiedniejszych krajów świata

AFP
Przedstawiciele grupy 20 największych gospodarek uzgodnili wspólne stanowisko w kwestii zawieszenia płatności za obsługę długów dla najbiedniejszych krajów świata od 1 maja do końca 2020 roku.

Do podpisania moratorium w sprawie umorzenia części długów krajów Afryki wzywał przed spotkaniem krajów G20 prezydent Francji. Emmanuel Macron oświadczył w wywiadzie dla radia RFI, że moratorium w sprawie zadłużenia krajów afrykańskich jest „niezbędnym krokiem", aby pomóc kontynentowi przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa - informuje Reuters.

Decyzja o zawieszeniu zarówno spłat kapitału, jak i odsetek dotyczy wszystkich krajów Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA), które obecnie obsługują zadłużenie wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, oraz wszystkie kraje najsłabiej rozwinięte zgodnie z definicją ONZ w sprawie wszelkiej obsługi długu wobec MFW i Banku Światowego.

76 krajów, w tym 40 z Afryki subsaharyjskiej, spełnia warunki, aby można było zawiesić spłaty ich długów - powiedział przed posiedzeniem G20 minister finansów Francji Bruno Le Maire.

Wierzyciele rządowi z Klubu Paryskiego, a także Chiny - zgodzili się zawiesić spłaty kredytów na sumę 12 mld w ramach tego porozumienia. Ponad to prywatni wierzyciele zgodzili się dobrowolnie odłożyć spłatę lub zrefinansować 8 mld dol. długu.

Z 32 mld dol., które najbiedniejsze kraje powinny zapłacić w tym roku w ramach obsługi długów, pozostałe 12 mld dol. to kredyty udzielone przez takich pożyczkodawców jak Bank Światowy i inne międzynarodowe instytucje.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa zapowiedziała na początku kwietnia, że będzie "współpracować z Klubem Paryskim i Bankiem Światowym" nad moratorium na spłatę długów najuboższych państw.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA