fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Pierwsza firma na świecie o wartości 1 biliona dolarów?

Bloomberg
Apple, Google i Amazon rywalizują o miano firmy, która pierwsza na świecie osiągnie wartość biliona dolarów. Zdaniem Marka Mahaney'a, analityka RBC Capital Markets, największe szanse na zwycięstwo w tym wyścigu ma Amazon.

Jeszcze niedawno to Apple był faworytem do przełamania magicznej bariery biliona dolarów kapitalizacji. Jednak po spadku sprzedaży smartfonów sytuacja się zmieniła.

Amazon w ciągu ostatnich 18 miesięcy podwoił swoją wartość i ma dziś wartość około 360 mld dol. Założyciel spółki Jeff Bezos został niedawno trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie.

Mahaney prognozuje, że detaliczny biznes Amazona będzie nadal rosnąć o średnio 20 proc. rok do roku, natomiast chmura Amazon Web Services będzie rosnąć o 40 proc. rocznie w najbliższych pięciu latach. W ostatnim kwartale sprzedaż detaliczna Amazona wzrosła o nieco ponad 25 proc. rok do roku. AWS wzrosła rok do roku o 55 proc.

Mark Mahoney, analityk RBC Capital Markets przekonuje, że to właśnie Amazon wygra wyścig o miano pierwszej firmy w historii o wartości biliona dolarów. Ostatnio podczas konferencji Business Insidera wystąpił z prezentacją, w której przedstawił argumenty przemawiające za takim scenariuszem.

Pozycja rynkowa oraz usługi w chmurze

Zdaniem Mahaney'a najważniejszymi filarami Amazona są m.in. silna pozycja na rynku oraz usługi sieciowe, dostarczane różnej wielkości firmom. Za pośrednictwem AWS (Amazon Web Services), platformy oferującej usługi w tzw. chmurze, firmy mogą zamówić moc obliczeniową, pamięć i inne usługi, uzyskując w ten sposób dostęp do globalnej infrastruktury informatycznej, która jest podstawą wielomiliardowego serwisu sprzedaży detalicznej Amazon.com.

Te filary są w dobrym stanie i nadal będą motorem wzrostu firmy. Mahaney przekonuje ponadto, że kolejnym solidnym filarem firmy mogą być usługi pochodzące z takich obszarów jak: dostawy biznesowe, usługi logistyczne, dostawa dronów, sztuczna inteligencja czy wirtualna rzeczywistość. To może przesądzić o tym, że ostatecznie to właśnie Amazon stanie się pierwszą firmą na świecie, która uzyska kapitalizację w wysokości biliona dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA