fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20 na plusie dzięki bankom

Fotorzepa, Robert Gardziński
WIG20 zyskał we wtorek 0,2 proc. Duża w tym zasługa banków, które próbują odrabiać tegoroczne straty.

Wtorkowa sesja to było starcie dwóch sił. Z jednej strony był sektor finansowy z bankami na czele, który mocno zyskiwał na wartości i tym samym napędzał wzrosty indeksów w tym też indeksu WIG20. Po drugiej stronie barykady był natomiast CD Projekt, PGE i KGHM, które psuły obraz rynku.

Sam początek notowań dawał nadzieję na to, że dobra passa byków zapoczątkowana jeszcze pod koniec piątkowych i trwająca także w poniedziałek, będzie kontynuowana. WIG20 zaledwie kilka minut po starcie zyskiwał około 0,8 proc. Niedźwiedzie co prawda jeszcze w pierwszej części sesji próbowały zmącić ten optymizm. Przez moment wydawało się, że indeks największych spółek może nawet zjechać pod kreskę, ale na strachu się skończyło, przynajmniej na tym etapie notowań. Z odsieczą przyszło bowiem też otoczenie. Niemiecki DAX, który w początkowym fragmencie notowań był pod kreską, wyszedł na plus. To w połączeniu z coraz mocniejszymi wzrostami cen akcji banków pozwalało utrzymywać indeks WIG20 na wyraźnym plusie. W połowie dnia wskaźnik ten zyskiwał 0,9 proc.

Druga część dnia przyniosła nowe obawy. Związane były one z wejściem do gry Amerykanów, którzy nie kwapili się do jakiegoś masowego kupowania akcji. Mało tego...w pierwszych fragmentach notowań na Wall Street przewagę mieli sprzedający. To z pewnością nie pomagało. Na to nałożyły się lokalne problemy. Mocno na wartości zaczęły tracić akcje CD Projekt, firmy która ma największy wpływ na zachowanie indeksu WIG20. Do końca dnia nie było więc jasne kto będzie górą na rynku: byki czy niedźwiedzie. Ostatecznie sesja zakończyła się wzrostami. WIG20 zyskał 0,2 proc., chociaż patrząc na przebieg notowań można czuć pewien niedosyt.

Tak jak zostało to już wspomniane, głównym hamulcowym w indeksie WIG20 była firma CD Projekt, której akcje potaniały o 6 proc. Słabo zaprezentowały się też takie firmy jak PGE czy też KGHM. Ta pierwsza straciła 4 proc., zaś druga 0,9 proc., a trzeba pamiętać, że obie też mają istotny wpływ na cały indeks.

Zwycięstwo byków to natomiast zasługa sektora finansowego. Najmocniej podrożały akcje Alior Banku, który zyskał 8,1 proc. Udany dzień mieli także akcjonariusze banku Pekao czy też PKO BP. Walory pierwszego z nich podrożały o 6,2 proc., zaś drugiego 3,7 proc. Wyraźne wzrosty zanotowały też mBank oraz Santander Bank Polska jak również grupa PZU.

Banki przez długi czas były w defensywie. Wtorkowa sesja jest natomiast już kolejną, która sugeruje, że jest szansa, przynajmniej na chwilowe odreagowanie tego sektora. Zobaczymy czy faktycznie tak będzie. Indeks WIG - Banki licząc od początku roku wciąż jest ponad 40 proc. na minusie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA