fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Udany początek miesiąca na GPW

Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Od dłuższego czasu zmienność na WIG20 coraz mocniej się zawęża. Przez kilka ostatnich dni, a właściwie cały miniony tydzień, WIG20 poruszał się wokół poziomu 1500 pkt.

Co ciekawe, to już trzeci tydzień, który kończy się podobnie, tj. przy wspomnianym okrągłym pułapie. Udało się go jednak zakończyć zwyżką o 1 proc., tj. na 1506 pkt. WIG20 na koniec dnia pozytywnie wyróżnił się na tle innych europejskich indeksów, a pozytywna końcówka tygodnia wraz z obrotami przekraczającymi 1 mld zł może być dobrą prognozą na przyszły tydzień.

Jest jednak druga strona medalu. Z psychologicznego punktu widzenia wyjście WIG20 nad 1500 pkt na koniec tygodnia skłania do optymizmu. Warto jednak pamiętać, że oznacza to jedynie domknięcie jednej z luk, która powstała w pierwszej połowie marca przy gwałtownej wyprzedaży. Dopiero wyraźne wyjście o kilkanaście punktów w górę będzie poważnym sygnałem od kupujących.

Jak na razie analiza techniczna podpowiada, że kilkudniowe zmagania WIG20 z poziomem 1500 pkt jest raczej oznaką braku zdecydowania popytu. Wyraźne podziały widać, gdy zajrzymy do środka WIG20. Ostatnie zwyżki to w dużym stopniu zasługa firm petrochemicznych, CD Projektu czy Dino Polska. Ciężarem pozostają banki oraz PZU.

Dzięki dobrej końcówce WIG20 był jednym z najsilniejszych indeksów Starego Kontynentu, choć przez cały dzień raczej stał w cieniu. Zyskiwał za to DAX, który z kolei finiszował pod kreską. Na koniec warto zwrócić uwagę na słabość krajowej waluty, co jest oznaką wychodzenia z rynku inwestorów zagranicznych. W piątek po południu tylko 0,05 zł dzieliło dolara od marcowych szczytów w okolicach 4,3 zł. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA