fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Koronawirus: miliardy z UE dla firm i samorządów na walkę z kryzysem dopiero w 2021 r.

Polska, Unia Europejska
Adobe Stock
Przedsiębiorcy i samorządowcy będą musieli poczekać nawet kilka miesięcy na wypłatę obiecanego przez Komisję Europejską wsparcia z funduszy wspólnotowych.

Unia przeznaczyła do wydania w Polsce 57 mld euro, a najnowszy program React EU, który ma pomóc unijnym gospodarkom na wyjście z kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa, kolejne 2 mld euro. Z programu React EU będzie można finansować nawet 100 proc. inwestycji ze środków unijnych.

W czasie środowego posiedzenia zespołu funduszy europejskich Rady Dialogu Społecznego Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, odpowiadała na pytania przedstawicieli organizacji przedsiębiorców i związków zawodowych.

Czytaj także:

Pytano szczególnie o możliwość wykorzystania unijnych pieniędzy w bieżącej walce ze skutkami epidemii koronawirusa. Ciekawym zagadnieniem było przeznaczenie tych pieniędzy na zakup laptopów i innego sprzętu komputerowego na potrzeby nauczania zdalnego. Minister potwierdziła, że około 1 mld zł z funduszy unijnych ma zostać przeznaczony na ten cel.

Obecnie trwają jednak konsultacje z samorządowcami, jakie są ich potrzeby. Po wstępnych rozmowach okazało się bowiem, że potrzebują nie tylko komputerów, ale także szeroko rozumianego sprzętu do komunikacji, np. routerów. Z wypowiedzi wiceminister funduszy i polityki regionalnej wynika jednak, że ta pomoc zaplanowana na lata 2021–2023 będzie dostępna dopiero na początku przyszłego roku, chociaż trudno obecnie wyznaczyć konkretną datę. Wszystko zależy bowiem od decyzji Komisji Europejskiej, z którą trwają negocjacje w sprawie kształtu tych programów i wydatków, jakie będzie można z nich poczynić.

Związkowcy dopytywali, czy w związku z tym Ministerstwo Finansów ustali zasady tymczasowej pomocy dla oświaty, tak by np. zwolnić z VAT zakup sprzętu komputerowego, który już teraz jest potrzebny w szkołach i innych placówkach oświatowych. Nie doczekali się jednak odpowiedzi.

Na razie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczyna serię spotkań roboczych z Komisją Europejską, na których mają zostać ustalone szczegóły Krajowego Planu Odbudowy, tak by przyspieszyć pozyskiwanie tych środków. Musi on zostać przedstawiony Komisji Europejskiej do końca kwietnia 2021 r. Komisja Europejska będzie miała dwa miesiące na ocenę i podjęcie decyzji o wsparciu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA