fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Polka główną ekonomistką EBOR

Bloomberg
Od września br. główną ekonomistką Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju będzie Beata Smarzyńska-Javorcik, profesor ekonomii na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Profesor Javorcik zastąpi na tym stanowisku Siergieja Guriewa, który kieruje zespołem ekonomistów EBOR od stycznia 2016 r. Guriew zamierza wrócić do pracy naukowej w paryskiej uczelni Sciences Po. 

Beata Javorcik ma polskie obywatelstwo, ale jej kariera akademicka i zawodowa rozwijała się od początku za granicą. Ukończyła studia magisterskie w zakresie ekonomii na amerykańskim Uniwersytecie Rochester, a tytuł doktora uzyskała na Uniwersytecie Yale w 1999 r.

Czytaj także:  Amerykanie wybrali już prezesa Banku Światowego 

Od 2010 r. jest związana Wydziałem Ekonomii na Uniwersytetem Oksfordzkim, w tym od 2014 r. posiada tytuł profesora tej uczelni. EBOR w poniedziałkowym komunikacie podał, że Javorcik jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Javorcik specjalizuje się w ekonomii rozwoju oraz handlu międzynarodowym. Od 2016 r. jest kierownikiem programu badań w tym zakresie w londyńskim ośrodku CEPR. Współpracuje też m.in. z monachijskim instytutem CESifo.

Nowa główna ekonomista EBOR jest członkiem komitetu wykonawczego i rady Królewskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

„W badaniach koncentruje się na tym, jak gospodarki przechodzące transformacje oraz kraje rozwijające się mogą wykorzystać globalizację, aby pobudzić tempo wzrostu. Mam nadzieję, że jako główna ekonomistka EBOR przysłużę się krajom, w którym ta instytucja działa” – oświadczyła prof. Javorcik.

EBOR zajmuje się wspieraniem rozwoju gospodarki rynkowej w 34 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Środkowej i Maghrebu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA