fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Dokumenty hitem w sieci

materiały prasowe
Hybrydowa edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity okazała się wielkim sukcesem. 160 filmów na 1300 seansach w kinach i w Internecie obejrzało łącznie 166 tys. widzów.

Impreza, przeniesiona z maja na wrzesień, zagościła w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Potem - od 19 września festiwal trwał w sieci. Online można było obejrzeć ponad 100 tytułów.

Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity zapewnia, że kino zawsze będzie domem festiwalu, ale jednocześnie docenia rolę, jaką może w popularyzacji filmów, także dokumentalnych, odegrać Internet.

— Podeszliśmy do olbrzymiego problemu dostępności filmów oraz bezpieczeństwa widzów w sposób nowatorski, wykorzystując ten trudny czas jako szansę dotarcia do nowej widowni. Wykroczyliśmy poza publiczność wielkich miast, docierając z kinem dokumentalnym najwyższej próby do widza masowego — mówi Liebhart.

Organizatorzy od lat pracowali nad sposobami docierania do coraz to nowych grup społecznych, w zgodzie z potrzebami zmieniającego się widza kinowego, ale też szanując zwyczaje widza internetowego. Dzięki temu Millennium Docs Against Gravity stał się festiwalem filmowym XXI wieku. Dziś, w czasie pandemii, ta hybrydowa formuła sprawdziła się rewelacyjnie. Podobnie jak współpraca z ponad trzydziestoma organizacjami prospołecznymi. Także dzięki nim i sponsorom festiwalowi o bardzo niskim budżecie udało się dotrzeć do tak szerokiej widowni. Przygotowano  też wersje kilku filmów z audiodeskrypcją i napisami dla osób z niepełnosprawnościami. 

Stworzenie platformy VoD na stronie internetowej Festiwalu mdag.pl sprawiło, że filmy po raz pierwszy na taką skalę mogły zostać obejrzane przez osoby, które nie mieszkają w największych ośrodkach kulturalnych kraju. Do końca października trwa trzecia część Festiwalu: „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”, dofinansowana przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. 

Podczas Millennium Docs Against Gravity, zarówno „na żywo”, jak i online, odbyło się 97 spotkań Q&A z 79 twórcami lub bohaterami filmów oraz 48 debat z ekspertami. Zgromadziły one ponad 10 600 uczestników na czas Festiwalu w warszawskich kinach oraz niemal 9800 uczestników w trakcie festiwalu online. Festiwalowe miasta odwiedziło 23 twórców filmowych, m.in. Hubert Sauper („Epicentrum”), Filip Remunda („Jak Bóg szukał Karela”), Eliza Kubarska („Ściana cieni”) czy Marcin Borchardt („Tony Halik”). Z publicznością spotkali się także bohaterowie wybranych filmów, tacy jak Jan Grarup („Fotograf wojenny”), Helene Thyrsted („Grubaski na front”), dr Florian „Doc” Kaps („Analogowy wizjoner”) czy Jolanta Janus („Lekcja miłości”). Odbyły się debaty pod egidą takich organizacji, jak Amnesty International Polska („Witamy w Czeczenii”), WWF Polska („Odbudować Paradise”) czy tygodnik „Polityka” („W obronie prawa”). 

Transmisję gali nagród w Warszawie śledziło 6500 widzów.Przypomnijmy, że w tym roku Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium dostał dokument „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” („The Earth is Blue as an Orange”) Iryny Tsilyk. Za najlepszy film polski jury uznało „Między nami” („Between Us”) Doroty Proby, a wyróżnienie dostali Piotr Stasik i Dorota Wardęszkiewicz za  „Spróbujmy skoczyć do studni”. Nagroda Smakjam za najlepszą produkcję w konkursie polskim przypadła filmowi „Wieloryb z Lorino” („The Whale From Lorino”) w reżyserii Macieja Cuske  – produkcja Pokromski Studio. Pełną, długą listę nagrodzonych można znaleźć na stronie festiwalu.

— Udało się oglądać w kinie najlepsze dokumenty ze świata! Dyskusje, premiery, świetna atmosfera, doskonała publiczność. W tym smutnym czasie kino przywraca proporcje rzeczywistości — powiedziała na podsumowującej festiwal konferencji prasowej Maria Zmarz-Koczanowicz, jurorka jurorka w konkursie głównym. Inna jurorka Joanna Kos-Krauze stwierdziła: „Jestem psychofanką festiwalu”. 

Kolejna, 18. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 14-23 maja 2021. Wtedy festiwalowe filmy będzie można oglądać w kinach. Ale już dzisiaj organizatorzy zapowiadają, że potem wiele z prezetowanych tytułów trafi do Internetu, gdzie festiwal potrwa od 27 maja do 13 czerwca 2021.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA