fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Film Polańskiego nominowany do Cezarów. Protest ludzi kina

Fotorzepa, Piotr Nowak
Ponad 200 aktorów, producentów, reżyserów i postaci z branży filmowej domaga się "głębokiej reformy" francuskich nagród filmowych - Cezarów. To efekt nominacji dla filmu Romana Polańskiego "Oficer i szpieg".

Najnowszy film Romana Polańskiego "Oficer i Szpieg" zdobył najwięcej, bo aż 12 nominacji do przyznawanych od 1976 roku Cezarów. Film jest nominowanych we wszystkich najważniejszych kategoriach.

Polański już czterokrotnie sięgał po Cezara dla najlepszego reżysera. Nagradzano jego Wenus w Futrze (2014), Autora Widmo (2011), Pianistę (2010) oraz Tess (1980).

Reżyser jest ścigany w Stanach Zjednoczonych za gwałt, którego miał dokonać na 13-latce w 1978 roku.

Akademia Cezarów była krytykowana za wykluczenie reżyserki Claire Denis i pisarki Virginie Despentes z ceremonii ogłoszenia nominacji do tegorocznych nagród.

W liście otwartym dziesiątki osobistości branży filmowej, w tym aktorzy Omar Sy, Berenice Bejo i Jean-Pierre Bacri, bracia Eric i Nicolas Altmayer oraz reżyser Jerome Salle, potępili "dysfunkcję" akademii.

Stwierdzono, że statut założycielski Cezarów nie zmienił się "od bardzo dawna" i że prawie 5000 członków akademii nie ma głosu.

Przedstawiciele akademii w odpowiedzi zapowiedzieli, że zwrócą się do ministerstwa kultury o wyznaczenie mediatora, który będzie odpowiedzialny za głęboką reformę statutu i zarządzania. Wcześniej zapowiedzieli, że będą chcieli zwiększyć obecność kobiet wśród członków zarządu akademii.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA