fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Może runąć lodowiec na Mont Blanc. Wydano ostrzeżenie

AFP
Władze we Włoszech zamknęły lokalne drogi i ewakuowały osoby znajdujące się w górskich schroniskach po tym, jak eksperci ostrzegli, że część lodowca na Mont Blanc może runąć.

Około 250 tys. metrów sześciennych lodu może oderwać się od lodowca Planpincieux na szczycie Grandes Jorasses

Burmistrz pobliskiego miasta Courmayeur powiedział, że globalne ocieplenie zmienia najwyższy szczyt Europy. Masyw Mont Blanc jest najwyższym pasmem górskim w Europie Zachodniej.

Mont Blanc ma 11 szczytów powyżej 4000 m n.p.m. we Francji i Włoszech. Co roku przyciąga setki tysięcy turystów.

Wczoraj burmistrz Courmayeur Stefano Miserocchi podpisał postanowienie o zamknięciu dróg w Val Ferret po włoskiej stronie Mont Blanc, po tym jak eksperci ostrzegli, że odcinek lodowca osuwa się z prędkością 50-60 cm na dobę.

Powiedział, że nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców i punktów turystycznych. Na wszelki wypadek zamknięto schroniska górskie w rejonie Rochefort.

- Zjawiska te po raz kolejny pokazują, w jaki sposób góra przechodzi okres poważnych zmian związanych z czynnikami klimatycznymi - powiedział Miserocchi w rozmowie z włoskimi mediami.

Eksperci nie są w stanie przewidzieć, kiedy masa lodu gwałtownie się oderwie. Lodowiec Planpincieux jest szczegółowo monitorowany od 2013 roku, jednak nie ma żadnego "systemu alarmowego".

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA