fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

MEN zaprzecza powstaniu Akademii Kopernikańskiej. Naukowcy nie wierzą

Fotorzepa/Jakub Czermiński
W Ministerstwie Edukacji i Nauki nie są prowadzone prace nad ustawą powołującą Międzynarodową Akademię Kopernikańską.

Ministerstwo nie planuje likwidacji Polskiej Akademii Nauk, a projekt ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim jest przykładem kreowania faktów medialnych – tłumaczył na piątkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji prof. Włodzimierz Bernacki, pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Obiecał, że zmiany w Polskiej Akademii Nauk nie odbędą się bez debaty. Reforma akademii jest jednak konieczna.

Czytaj także:

Profesor Bernacki utrzymuje, że projekt ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim pierwszy raz zobaczył na portalu internetowym i stamtąd go ściągnął.

Posłowie i zaproszeni na posiedzenie podkomisji goście nie dowierzali. Obawiają się, że projekt wpłynie wkrótce do Sejmu jako poselski.

– Ktoś go napisał i ktoś nad nim pracuje – podkreślała prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz z Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Z dokumentu, który pojawił się w obiegu, wynika, że już w czerwcu tego roku miałaby powstać Międzynarodowa Akademia Kopernikańska. Wszystko wskazuje na to, że zależałaby od polityków. Nadzorowałby ją premier, a statut nadałby jej minister nauki. Powstałaby też nowa Szkoła Główna Mikołaja Kopernika z rektorem powoływanym przez ministra.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA