fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Honduras chce przenieść ambasadę w Izraelu do Jerozolimy

AFP
Honduras ma nadzieję na przeniesienie swojej ambasady w Izraelu do Jerozolimy z Tel Awiwu do końca 2020 roku - oświadczyli w niedzielę prezydent Hondurasu, Juan Orlando Hernandez i premier Izraela, Beniamin Netanjahu.

"Aby wzmocnić nasz strategicznych sojusz rozmawialiśmy o doprowadzeniu do otwarcia ambasad w, odpowiednio, Jerozolimie i Tegucigalpa (stolica Hondurasu - red.)" - napisał Hernandez na Twitterze.

"Liczymy, że ten historyczny krok będzie mieć miejsce przed końcem roku, jeśli tylko pandemia na to pozwoli" - dodał prezydent Hondurasu.

Honduras już wcześniej sygnalizował, że może przenieść ambasadę do Jerozolimy.

Izrael nie ma obecnie ambasady w Hondurasie, ale w ubiegłym miesiącu otworzył tam placówkę dyplomatyczną. Premier Netanjahu deklarował, że jego intencją jest doprowadzenie do otwarcia ambasad w Jerozolimie i Tegucigalpa przed końcem roku.

Ambasadę w Jerozolimie otworzyły już wcześniej USA i Gwatemala. Wkrótce ambasady w Jerozolimie mają otworzyć także Kosowo i Serbia. Gotowość do otwarcia ambasady w tym mieście deklarowały też m.in. Rumunia i Brazylia.

Status Jerozolimy jest jednym z punktów sporu między Izraelem a Palestyńczykami - ci pierwsi uważają całe miasto za stolicę Izraela, Palestyńczycy chcieliby, aby tzw. Jerozolima Wschodnia, zajęta przez Izrael w 1967 r., w czasie wojny sześciodniowej, została stolicą palestyńskiego państwa.

Decyzja USA o jednostronnym uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela podjęta przez Donalda Trumpa spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem państw arabskich.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA