fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Szef komisji Izby Reprezentantów chce odwołania wizyty Dudy

Wizyta Donalda Trumpa w Polsce, lipiec 2017
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Eliot L. Engel, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w Izbie Reprezentantów, chce odwołania wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Żąda od Donalda Trumpa, by ten odwołał ją "natychmiastowo".

Swoje oświadczenie w tej sprawie Engel opublikował na stronie internetowej kierowanej przez niego komisji.

Polityk pisze w nim, ze wizyta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych byłaby kolejnym dowodem na to, że "prezydent USA jest zauroczony liderami wykazującymi tendencje autokratyczne".

Twierdzi też, że w Polsce, bliskim i cenionym sojuszniku Stanów Zjednoczonych, "prezydent Duda i jego partia Prawo i Sprawiedliwość podważyli polski wymiar sprawiedliwości". Ponadto partia rządząca sabotuje wolne media i obsadza "partyjnymi lojalistami" wpływowe stanowiska w polskiej armii.

Engel dodaje, że i prezydent Duda, i jego ugrupowanie promują "przerażające, homofobiczne i skierowane przeciw LGBT", sprzeczne zarówno z prawami człowieka, jak i wyznawanymi przez Amerykę wartościami.

Kolejnym argumentem, zdaniem Engela, za odwołaniem wizyty, jest trwająca pandemia. W związku z nią polityk nazywa wizytę "wysoce nieodpowiednią" i żąda, by Trump odwołał ją "natychmiastowo".

Wizyta Andrzeja Dudy w USA ma się odbyć 24 czerwca, cztery dni przed wyborami prezydenckimi.

Źródło: polsatnews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA