fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Tajwan zrywa stosunki dyplomatyczne z Kiribati

Erin Magee/DFAT [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
Tajwan w piątek poinformował o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Kiribati. Oznacza to utratę kolejnego sojusznika w rejonie Pacyfiku przez Tajwan. Tajwan jest obecnie uznawany jedynie przez 15 państw świata.

Kiribati to kolejne państwo świata, które wycofało w ostatnim czasie uznanie Tajwanu na rzecz uznania Chin. Chiny od lat stosują politykę "jednych Chin" i nie utrzymują relacji dyplomatycznych z żadnym państwem, które uznaje Tajwan traktowany przez Państwo Środka za zbuntowaną prowincję.

Chiny uważają, że Tajwan nie ma prawa utrzymywania relacji formalnych z żadnym krajem.

Decyzja Tajwanu została podjęta po tym jak Wyspy Salomona zerwały więzi dyplomatyczne z Tajpej i uznały Chiny.

Od 2016 roku uznanie Tajwanowi wycofało siedem państw.

Od momentu objęcia urzędu prezydenta przez Tsai Ing-wen, obecną prezydent Tajwanu, Chiny zwiększyły presję na Tajwan. Chiny obawiają się, że Tsai będzie zmierzać do formalnego ogłoszenia niepodległości przez Tajwan.

Szef MSZ Tajwanu Joseph Wu powiedział dziennikarzom w Tajpej, że Tajwan zerwał więzi dyplomatyczne z Kiribati i w trybie natychmiastowym zamknie swoją ambasadę w tym państwie.

Wu dodał, że - zgodnie z informacjami pozyskanymi przez Tajwan - Chiny obiecały Kiribati pomoc finansową, która ma skłonić Kiribati do wycofania uznania dla Tajwanu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA