fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Niemcy i Francja podpiszą nowy traktat. Ma wzmocnić współpracę

AFP
Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel podpiszą 22 stycznia nowy traktat, który ma wzmocnić współpracę francusko-niemiecką w okresie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego.

Macron i Merkel, oboje osłabieni w wewnętrznej polityce, spotkają się w Akwizgranie, by podpisać porozumienie "które wzmocni już bliskie stosunki między Niemcami i Francją" - poinformowało biuro prezydenta Francji.

Steffen Seibert, rzecznik Merkel, powiedział, że dwie największe gospodarki strefy euro "chcą iść naprzód, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobre samopoczucie obywateli, a także silną, suwerenną i demokratyczną Europę".

Traktat obejmie wspólne projekty w dziedzinie obronności, zmian klimatycznych i bezpieczeństwa, a także delikatną kwestię "konwergencji gospodarczej i społecznej" - czytamy w francuskiej administracji.

Spotkanie nastąpi w momencie, gdy pozycja Merkel w Niemczech mocno osłabła, a Macron próbuje poradzić sobie z antyrządową rebelią "żółtych kamizelek", która przetacza się przez francuskie miasta przez ostatnie tygodnie.

Również parlamenty z Francji i Niemiec w tym samym dniu mają przyjąć projekt umowy o ściślejszej współpracy.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA