fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Ambasador USA: Rosja odpowiedzialna za otrucie Skripala

AFP
Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oświadczyła podczas zwołanego na prośbę Wielkiej Brytanii posiedzenia RB ONZ, że administracja Donalda Trumpa "w pełni solidaryzuje się z Wielką Brytanią" po ataku, do jakiego doszło na Wyspach, a którego ofiarą padł były rosyjski podwójny agent, Siergiej Skripal i jego córka Julia. Londyn oskarża o udział w zamachu na życie Skripala Rosję.

Wielka Brytania zaapelowała o zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. ataku na Skripala. Theresa May poinformowała też parlament o wydaleniu 23 rosyjskich dyplomatów z Wielkiej Brytanii i zawieszeniu relacji na najwyższym szczeblu między Londynem a Moskwą.

Haley oświadczyła, że USA "uważają, że Rosja jest odpowiedzialna za atak na dwoje ludzi w Wielkiej Brytanii z użyciem wojskowego środka bojowego".

- Jeśli nie podejmiemy konkretnych działań w odpowiedzi na to, Salisbury nie będzie ostatnim miejscem, w którym zostanie użyta broń chemiczna - ostrzegła Haley. - Mogą użyć jej w Nowym Jorku lub w innych miastach państw, które zasiadają w Radzie - dodała amerykańska ambasador.

Rosja odrzuca oskarżenia o udział w ataku na Skripala. Ambasador Rosji w ONZ Wasilij Nebenzia zasugerował nawet, że za otruciem szpiega może stać Wielka Brytania, która w ten sposób chciał oczernić Rosję.

Skripala i jego córkę otruto za pomocą substancji z grupy tzw. związków V zidentyfikowanej jako "Nowiczok" - paralityczno-drgawkowy środek bojowy, nad którym pracowała Rosja (Moskwa zapewnia jednak, że nie posiada już tego środka, który jest zakazaną bronią chemiczną). Theresa May przedstawiła Władimirowi Putinowi ultimatum domagając się wyjaśnienia jak ten środek znalazł się na terytorium Wielkiej Brytanii. Moskwa jednak nie odpowiedziała na ultimatum we wskazanym terminie.

Haley ostrzega, że RB ONZ straci wiarygodność, jeśli nie zareaguje na atak z użyciem broni chemicznej o który jeden z członków Rady oskarża drugiego członka.

Skripal i jego córka Julia, zostali otruci przed dwoma tygodniami w Salisbury, w Wielkiej Brytanii. Śledztwo wykazało, że do otrucia byłego szpiega wykorzystano związek z grupy tzw. związków V, środków bojowych paralityczno-drgawkowych.

Skripal w 2006 roku został skazany na 13 lat więzienia za szpiegowanie na rzecz Wielkiej Brytanii. Na Wyspy trafił w ramach wymiany szpiegów w 2010 roku.

Wielka Brytania od początku oskarżała Rosję o związki z próbą otrucia Skripala. Moskwa odrzuca te oskarżenia zapewniając, że nie miała żadnego motywu, by czyhać na życie byłego szpiega i jego córki.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA