fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świetna koniunktura u zachodniego sąsiada

Bloomberg
Przemysł i handel u naszego największego partnera gospodarczego wciąż są mocno rozpędzone. To dobra wiadomość dla polskich eksporterów.

Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w listopadzie o 3,4 proc. (m./m.), co było jej największym miesięcznym skokiem od września 2009 r. Lepsze od prognoz okazały się również dane o niemieckim handlu zagranicznym. Nadwyżka handlowa wzrosła w listopadzie do 22,3 mld euro.

To już kolejne dane potwierdzające dobrą koniunkturę gospodarczą w Niemczech. Tamtejszy rząd spodziewa się, że będzie ona kontynuowana w nadchodzących miesiącach i że PKB Niemiec wzrośnie w 2018 r. o około 2,2 proc.

– Dobre wiadomości dla niemieckiej gospodarki to dobre wiadomości dla polskiej gospodarki, co wynika przede wszystkim z silnych relacji handlowych – wskazuje Piotr Bielski, szef departamentu analiz ekonomicznych Banku Zachodniego WBK. Według danych GUS za okres styczeń–październik 2017 r. udział Niemiec w polskim eksporcie wyniósł 27,4 proc. W tym okresie wartość towarów sprzedanych przez polskie firmy na tym rynku wyniosła prawie 46,1 mld euro. – Wiele krajowych firm jest włą...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA