fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Rekordowy spadek gospodarki Niemiec

AFP
Gospodarka Niemiec skurczyła się w II kwartale o rekordowe 9,7 proc. PKB na skutek mniejszej konsumpcji, inwestycji firm i eksportu.

Spadek był zdecydowanie większy niż podczas światowego kryzysu finansowego w latach 2008-9, był też największy od czasu wyliczania takich danych kwartalnych w tym kraju od 1970 r. — podał urząd statystyczny. Ostatecznie jest nieco mniejszy od wstępnej prognozy Destatisu minus 10,1 proc. ogłoszonej w lipcu — pisze Reuter.

Wydatki na konsumpcję gospodarstw domowych zmalały o 10,9 proc., nakłady kapitałowe firm o 19,6 proc., a eksport o 20,3 proc. Działalność sektora budowlanego, zwykle zapewniającego wzrost gospodarczy, była mniejsza o 4,2 proc. Jedynym pozytywnym sygnałem było zwiększenie o 1,5 proc. wydatków przez państwo na rządowe programy wspierania gospodarki w wychodzeniu z pandemii.

Parlament zawiesił w tym roku ograniczenia w zadłużaniu się sektora publicznego, aby pozwolić rządowi na finansowanie działań antykryzysowych do nowego rekordowego poziomu zadłużenia 217,8 mld euro. Zasadnicza zmiana polityki fiskalnej po latach zrównoważonych budżetów oznacza, że po 6 miesiącach Niemcy zanotowały deficyt budżetowy 51,6 mld euro — podał urząd statystyczny w odrębnym komunikacie. To oznacza 3,2 proc. PKB zgodnie z kryteriami z Maastricht.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA