fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Powrót lata w gospodarce

pexels.com
Wskaźnik koniunktury w polskiej gospodarce bazujący na ankiecie wśród przedsiębiorstw wzrósł w październiku do najwyższego poziomu od lipca.

Obliczany przez GUS wskaźnik koniunktury gospodarczej (SI) wzrósł w bieżącym miesiącu do 101 pkt, ze 100,2 pkt we wrześniu. To jego pierwsza zwyżka od maja.

Zwyżka SI to odzwierciedlenie poprawy ocen przedsiębiorstw dotyczących ich obecnej sytuacji. Ta składowa wskaźnika koniunktury wzrosła ze 100,5 pkt we wrześniu do 102,7 pkt w październiku, co jest najwyższym odczytem od marca br. Jednocześnie przewidywania przedsiębiorstw dotyczące rozwoju ich sytuacji są najbardziej pesymistyczne od trzech lat. Ta składowa wskaźnika koniunktury zmalała do 99,6 pkt ze 100 pkt we wrześniu.

W przekroju sektorowym, wzrost SI to efekt wyraźnej poprawy koniunktury w przemyśle przetwórczym (zwyżka wskaźnika ze 104,3 do 107,1 pkt), która skompensowała niewielkie pogorszenie koniunktury w budownictwie i handlu oraz dość silne w usługach. W tym ostatnim sektorze wskaźnik koniunktury znalazł się najniżej od grudnia 2015 r.

„Na obecnym poziomie SI wskazuje wciąż na wzrost PKB Polski w II połowie 2019 r. na poziomie bliskim 4 proc. rocznie” – skomentowali na Twitterze ekonomiści z PKO BP.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA