fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Polski eksport zamarł. Najsłabszy wynik od dwóch lat

Fotorzepa/Mateusz Pawlak
We wrześniu eksport towarów z Polski zwiększył się o zaledwie 0,3 proc. rok do roku. Nie licząc marca, gdy na eksport negatywnie wpłynęły czynniki sezonowe, to najsłabszy wynik od dwóch lat.

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie szacowali, że eksport towarów we wrześniu zwiększył się (licząc w euro) o 2,9 proc. rok do roku, po zwyżce o 7,2 proc. w sierpniu.

We wrześniu, jak wynika z danych opublikowanych we wtorek przez NBP, zwolnił też wzrost importu towarów do Polski, ale nie tak bardzo, jak eksportu. Import zwiększył się o 5,4 proc. rok do roku, po zwyżce o 11,3 proc. w sierpniu. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie spodziewali się odczytu na poziomie 6,1 proc.

Stagnacja eksportu w połączeniu z szybkim wciąż wzrostem importu sprawiła, że we wrześniu czwarty miesiąc z rzędu Polska odnotowała deficyt w handlu towarowym. Wyniósł on 449 mln euro. Łącznie w okresie od stycznia do września deficyt ten wyniósł 2,3 mld euro, podczas gdy w ub.r. w tym samym okresie Polska miała niemal 2 mld euro nadwyżki w handlu towarowym.

Jednocześnie, Polska wciąż ma nadwyżkę w międzynarodowej wymianie usług. We wrześniu wyniosła ona 1,7 mld euro, a łącznie w pierwszych trzech kwartałach br. 15,8 mld euro, w porównaniu do 13,2 mld euro rok wcześniej.

We wtorek rano NBP opublikował „Raport o inflacji”, w którym znalazł się m.in. szczegółowy opis nowych prognoz Departamentu Analiz Ekonomicznych tej instytucji, w zarysie przedstawionych tydzień temu w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Prognozy te sugerują, że polska gospodarka będzie szybko traciła impet. Po wzroście o 4,8 proc. w tym roku, w 2019 r. PKB Polski zwiększyć ma się o 3,6 proc., a rok później o 3,4 proc. Ekonomiści NBP to oczekiwane spowolnienie tłumaczą m.in. osłabieniem koniunktury w strefie euro.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA