fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Chiny

Odwet Chin. USA muszą zamknąć konsulat w Chengdu

AFP
Chiny nakazały Stanom Zjednoczonym zamknięcie konsulatu w mieście Chengdu. To reakcja na nakaz zamknięcia konsulatu w Houston.

Chiny ostrzegały, że podejmą działania odwetowe po tym, jak niespodziewanie otrzymały 72 godziny, termin mija w piątek, na opuszczenie konsulatu w Houston. Pekin wezwał Waszyngton do ponownego rozważenia tej kwestii.

- Posunięcie Stanów Zjednoczonych poważnie naruszyło prawo międzynarodowe, podstawowe normy stosunków międzynarodowych oraz warunki Konwencji Konsularnej Chiny-USA. Poważnie zaszkodziło to stosunkom chińsko-amerykańskim - przekazało MSZ Chin.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin poinformowało Ambasadę USA w Chinach o swojej decyzji o wycofaniu zgody na utworzenie i funkcjonowanie Konsulatu Generalnego USA w Chengdu - poinformowano.

Sprawy nie komentuje jeszcze Departament Stanu USA i ambasada USA w Pekinie.

Stosunki między Waszyngtonem a Pekinem uległy w tym roku gwałtownemu pogorszeniu na wielu polach, od handlu i technologii po epidemię, roszczenia terytorialne Chin na Morzu Południowochińskim i działania w Hongkongu.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w czwartek, że Waszyngton i jego sojusznicy muszą użyć "bardziej kreatywnych i asertywnych sposobów", aby naciskać na Chińską Partię Komunistyczną, by zmieniła swoje sposoby. Nazwał to "misją naszych czasów".

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA