fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Corbyn: Tajne rozmowy rządu z USA. Służba zdrowia na sprzedaż

AFP
Partia Pracy dysponuje dokumentami, z których wynika, że National Health Service (Narodowa Służba Zdrowia, wspólna nazwa dla trzech z czterech systemów służby zdrowia w Wielkiej Brytanii, finansowanych ze środków publicznych) "jest na sprzedaż" w ramach umowy, jaka ma zostać zawarta między USA a Wielką Brytanią po brexicie - oświadczył lider Partii Pracy Jeremy Corbyn.

Corbyn poinformował, że jego partia zdobyła niezredagowaną wersję 451-stronicowego dokumentu, który zawiera szczegóły rozmów, w których brali udział urzędnicy brytyjscy i przedstawiciele amerykańskich film farmaceutycznych.

Lider Partii Pracy oświadczył, że dokumenty te stoją w sprzeczności z zapewnieniami premiera, który twierdził, że służba zdrowia nie będzie elementem rozmów ws. relacji handlowych jakie mają łączyć USA i Wielką Brytanię po brexicie.

- Nieocenzurowane dokumenty miażdżą zaprzeczenia Borisa Johnsona - powiedział Corbyn.

- Próbował ukryć to w tajnej agendzie rządu i dziś zostało to ujawnione - dodał.

Corbyn stwierdził, że dokumenty dotyczą sześciu rund rozmów toczących się od lipca 2017 roku do połowy 2019 roku i pokazują, że rozmowy były na "bardzo zaawansowanym etapie".

- Mówimy tu o tajnych rozmowach handlowych o umowie z Donaldem Trumpem po brexicie - dodał Corbyn.

- Te raporty ściągają zasłonę tajemnicy w sprawie planów dotyczących nas wszystkich omawianych za zamkniętymi drzwiami przez konserwatywny rząd. To jest to, czego mieliście się nie dowiedzieć - mówił.

Corbyn powiedział, że z dokumentów wynika, iż omawiano m.in. kwestię przedłużenia wygasających patentów na leki. - Dłuższe patenty mogą oznaczać tylko jedno - droższe leki - stwierdził.

Lider Partii Pracy podał przykład leku Humira, używanego przy terapii choroby Crohna, który kosztuje NHS 1409 funtów za opakowanie, a w USA koszt opakowania tego samego leku to 8115 funtów.

Inny dokument ma wskazywać na podejście USA zakładające "całkowity dostęp do rynku (Wielkiej Brytanii) jako podstawowe założenie".

Wcześniej Johnson napisał na Twitterze, że "NHS nie znajduje się na stole przy żadnych rozmowach" z USA.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA