fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Work Service zarobi na sprzedaży Exact Systems

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Giełdowa grupa Work Service sprzeda za 178,6 mln zł swój większościowy pakiet biznesu Exact Systems, wiodącego dostawcy usług kontroli jakości w motoryzacji, który teraz trafi pod kontrolę funduszy inwestycyjnych Cornerstone Partners i Oaktree Capital Management.

- Dzięki sprzedaży Exact Systems znacznie zredukujemy poziom długu netto oraz zakończymy proces przejścia do nowego modelu biznesowego – stwierdził Maciej Witucki, prezes Work Service, komentując zawartą w piątek, tuż przed Świętami Wielkanocnymi, przedwstępną warunkową umowę sprzedaży akcji Exact Systems. Work Service zobowiązał się w niej do sprzedaży swojego całego pakietu akcji spółki (69,09 proc. kapitału i głosów na WZA) za 164 mln zł. 

Łącznie z transakcji, która ma zostać sfinalizowana do 29 czerwca br. uzyska jednak więcej, bo 178,6 mln. Jak bowiem ustalono w umowie przedwstępnej, Work Service za 13,9 mln zł sprzeda również spółkę Exact Systems GmbH oraz udziały w Work Service SPV – kupi je Exact Systems. Płatność zostanie odroczona do 9 miesięcy po zamknięciu transakcji, w której całkowita wartość Exact Systems została ustalona na ok. 300 milionów złotych.

Jak przypomina prezes Witucki, transakcja jest zgodna z ogłoszoną pod koniec ub. roku strategią grupy na lata 2018-2020, zgodnie z którą Work Service skupi się na kluczowej działalności, czyli wzmacnianiu swojej pozycji w usługach HR w Europie Środkowo-Wschodniej. Ma temu towarzyszyć uproszczenie struktury organizacyjnej grupy oraz poprawa jej płynności. Pieniądze ze sprzedaży Exact Systems grupa przeznaczy na spłatę zadłużenia, w tym zobowiązań akwizycyjnych wobec udziałowców mniejszościowych przejętych wcześniej spółek.

Exact Systems trafił do grupy kapitałowej Work Service w 2007 r., która kupiła tam wtedy 68 proc. udziałów za 9,52 mln zł. Obecnie Exact Systems jest liderem usług kontroli jakości w motoryzacji w Polsce i jednym z największych graczy w Europie. Działa w 11 krajach, w tym w Chinach.

Informacje o planach sprzedaży jej akcji nowym inwestorom pojawiły się w połowie ubiegłego roku, gdy Exact Systems zawiesiła plany wejścia na warszawską giełdę (nie mogła się doczekać zatwierdzenia prospektu emisyjnego przez KNF). Jesienią 2017 r. Work Service oficjalnie poinformowała, że rozpoczęła proces sprzedaży Exact Systems we współpracy z doradcą Blackwood Capital Group planując jego zakończenie być może jeszcze w I połowie 2018.r. Piątkowa umowa wskazuje, że ten plan może zostać zrealizowany.

W transakcji z Cornerstone Partners i Oaktree Capital Management uczestniczyli też założyciele i szefowie Exact Systems, prezes Paweł Gos i wiceprezes, Lesław Walaszczyk. - Wierzymy, że wraz z Cornerstone Partners oraz Oaktree będziemy w stanie w najbliższych latach w pełni wykorzystać nowe szanse i rozwijać się dynamicznie – komentował zmianę głównego akcjonariusza Paweł Gos.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA