fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Księgowy ból głowy dla bankowców

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Banki będą musiały księgować całą przyszłoroczną składkę na BFG jednorazowo. To dla niektórych oznacza stratę w pierwszym kwartale.

Kwestia składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie w przyszłym roku dużym problemem. W połowie października Komisja Nadzoru Finansowego podała, że z opublikowanej przez europejski organ nadzoru ESMAm opinii dotyczącej księgowania opłat na rzecz systemu gwarantowania depozytów wynika, że banki będą musiały to robić jednorazowo po rozpoznaniu takiego kosztu. Z dyskusji na forum ESMA wynika, że analogiczne podejście będzie stosowane w przypadku opłat na fundusz restrukturyzacji.

W związku z tym stanowiskiem Urząd Komisji Nadzoru Finansowego skierował do Ministerstwa Finansów pytanie o wskazanie terminu zastosowania się banków sporządzających takie sprawozdania do opinii ESMA. Dotyczy to tych banków, które stosują międzynarodowe standardy rachunkowości (prawie wszystkich dużych).

„W opinii Ministerstwa Finansów zastosowanie się banków do opinii ESMA mogłoby nastąpić od następnego roku obrotowego. W myśl tej opinii składki na rzecz BFG powinny być jedn...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA