fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Złe informacje dla oszczędzających. Lokaty coraz słabsze

Adobe Stock
Lokaty w bankach już są rekordowo słabe a w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej.

Dane NBP na temat lokat bankowych zakładanych w kwietniu (najnowsze dostępne dane) zawierają nie najlepsze informacje. Po raz pierwszy w historii średnie oprocentowania nowo zakładanych lokat spadło poniżej 1 proc. w skali roku i wyniosło 0,93 proc. Przy takiej stawce roczne odsetki od 10 000 zł wyniosą już tylko 75 zł. Dla porównania przed rokiem było to 126 zł, a pod koniec 2008 r. aż 528 zł (stopy procentowe banku centralnego były wtedy znacznie wyższe).

Lepiej nie będzie

- Oprocentowanie w kolejnych miesiącach będzie niestety jeszcze niższe, gdyż w maju miała miejsce kolejna obniżka stóp procentowych NBP o 0,40 pkt proc. Za chwilę standardem może stać się stawka 0,1 proc. w skali roku, czyli tyle ile wynosi podstawowa stopa NBP. Już teraz część banków oferuje śmieszne oprocentowanie wynoszące zaledwie 0,01 proc. W takim przypadku roczna lokata na 10 000 zł daje zaledwie 0,81 zł odsetek – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Oprocentowanie lokat bankowych spada i niestety w kolejnych miesiącach będzie jeszcze niższe. Przyczyną tych zmian są oczywiście obniżki stóp procentowych NBP, ale nie tylko. Banki mają ogromną i rosnącą płynność, nie walczą więc podnosząc oprocentowanie o nowe środki klientów. - Obecnie bankom nie zależy na tym, abyśmy wpłacali pieniądze na lokaty. Wręcz przeciwnie, wolą jeśli trzymamy je na nieoprocentowanych rachunkach. Obniżki stawek na lokatach tylko przyspieszają proces przenoszenie pieniędzy na konta. Pojedynczy klient może uznać, że nie warto zakładać lokaty dla kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych odsetek. Jednak w skali całego sektora bankowego wygląda to zupełnie inaczej – zaznacza Sadowski.

Tylko w kwietniu 2020 r. banki wypłaciły klientom indywidualnym 1,9 mld zł odsetek (dotyczy nie tylko lokat, ale wszystkich produktów). Zniechęcenie do zakładania lokat i trzymanie pieniędzy na nieoprocentowanych rachunkach, przynosi więc bankom ogromne korzyści pozytywnie wpływając na ich koszty finansowania, a więc na marżę i wynik odsetkowy (główne źródło przychodów banków).

Dane NBP potwierdzają, że ta strategia wychodzi bankom idealnie. Kwota ulokowana na depozytach bieżących, czyli rachunkach, jest najwyższa w historii i wynosi 588 mld zł. Natomiast wartość lokat tąpnęła. W zaledwie miesiąc gospodarstwa domowe wycofały z nich aż 11 mld zł. Nigdy wcześniej nie zaobserwowaliśmy tak dużego miesięcznego spadku. Kwota, która na lokatach pozostała (230 mld zł) jest najniższa od 2013 r. Ogromny rozdźwięk widać lepiej w ujęciu procentowym. Z kwoty ulokowanej w bankach przez gospodarstwa domowe, w kwietniu tylko 27 proc. znajdowało się na lokatach, to najgorszy wynik odkąd dostępne są dane NBP, czyli od 1997 r. – wskazuje Expander.

Ogromne wypłaty gotówki

W ostatnim czasie Polacy pobili także inny rekord. Strach przed kryzysem w połączeniu z bardzo niskim oprocentowaniem lokat doprowadził do tego, że w marcu i kwietniu Polacy wypłacili z banków gotówkę o rekordowej wartości. W ciągu zaledwie 2 miesięcy wartość gotówki w obiegu (poza kasami banków) wzrosła aż o 46 mld zł, czyli aż o 20 proc. (12 proc. w marcu i 8 proc. w kwietniu). Odkąd NBP publikuje takie dane nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy tak ogromnej skali wypłat gotówki z banków. Dla porównania najgorszym miesiącu w czasie poprzedniego kryzysu, czyli w październiku 2008 r. wartość gotówki w obiegu wzrosła o 10 proc., ale już miesiąc późnej spadła o 1 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA