Ponad 45,9 mld zł wyniesie w przyszłym roku subwencja oświatowa – wynika z projektu budżetu na 2019 r. Jest ona wyższa od tegorocznej o 2,8 mld zł. Zdaniem nauczycielskich związków zawodowych w 2019 r. zabraknie co najmniej 30 mln zł.

Jak wynika z projektu rozporządzenia o podziale subwencji oświatowej skierowanego właśnie do konsultacji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, na jednego ucznia w Polsce będzie przypadało ok. 5593 zł. To o 183 zł więcej niż w tym roku.

Czytaj także: Subwencja oświatowa zależna od zawodu

W dodatku, gdy w szkole jest uczeń wymagający wsparcia pedagogiczno-psychologicznego (a potrzebuje go obecnie 35 proc. uczniów szkoły podstawowej i 19 proc. średniej), kwota wzrośnie dodatkowo o 340 zł. Zgodnie z przyjętą właśnie przez Sejm nowelizacją prawa oświatowego, w 2019 r. większe środki będą otrzymywały te szkoły, które kształcą w zawodach deficytowych. Będzie to dodatkowo 1120 zł na ucznia.

Subwencja uwzględnia także dofinansowanie kształcenia praktycznego w firmach. Przedsiębiorca może w ten sposób uzyskać od 8 do 10 tys. zł.

Z kolei mniejsze (o ponad 700 zł) będzie finansowanie uczniów w szkołach branżowych kształcących w takich zawodach jak m.in. technik rachunkowości czy opiekun osoby starszej.

Z powodu zmian w systemie oświaty zmaleje (o 33 proc.) finansowanie w gimnazjach, a zwiększy się kwota dla szkół średnich. W przypadku liceów będzie to wzrost o 6,81 proc., techników – o 13,40 proc., a w przypadku szkół zawodowych – o 9,20 proc.

Czytaj także: Subwencja oświatowa się kończy: Nauczyciele nie dostaną pensji?

Resort oświaty podkreśla, że wyższa kwota subwencji zakłada także większe wydatki na wzrost liczby etatów, awansów zawodowych nauczycieli i podwyżki dla nich (5 proc. od 1 stycznia 2019 r.)

– Z naszych wyliczeń wynika, że na te cele zabraknie blisko 30 mln zł – komentuje szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. – W przyszłym roku z uwagi na podwójny rocznik trzeba będzie zatrudnić więcej nauczycieli – dodaje.

Podobnego zdania jest Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. – Podczas prac komisji ze strony posłów PiS pojawił się pomysł o utworzeniu specjalnej rezerwy na niwelowanie skutków zmian w oświacie. Jednak bardzo szybko się z tego wycofano, utrzymując wciąż, że jest to reforma bezkosztowa. A koszty będą ponosiły samorządy – podsumowuje.