Tag:

WTT

Triangulacja możliwa przy udziale więcej niż trzech podmiotów

Podatnik może skorzystać z procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (triangulacji) nawet w przypadku, gdy dana transakcja łańcuchowa dokonywana jest pomiędzy więcej niż trzema podmiotami z różnych państw członkowskich.

Jak rozliczyć VAT przy międzynarodowych transakcjach łańcuchowych

W międzynarodowym obrocie gospodarczym często spotykamy się z sytuacją, w której w transakcjach obejmujących sprzedaż towarów uczestniczą więcej niż dwa podmioty. Tego rodzaju transakcje nazywane są transakcjami łańcuchowymi. W tym kontekście pojawia się pytanie – jak prawidłowo rozliczyć VAT.

Dostawy łańcuchowe w ramach „quick fixes”

Celem nowelizacji miało być wyeliminowanie niejasności co do łańcuchowego charakteru transakcji w sytuacji, gdy za transport odpowiada podmiot pośredniczący. Obecne brzmienie przepisów powinno ujednolicić praktykę i usunąć wątpliwości.

VAT: Transakcja trójstronna może być rozliczona w sposób uproszczony

Sprzedaż towarów między podatnikami VAT z różnych krajów UE może być przeprowadzona w taki sposób, aby podmiot drugi w kolejności nie musiał rejestrować się do celów VAT w innym państwie członkowskim.

WDT: wyłudzenie towaru i brak zapłaty nie zwalniają z obowiązku rozliczenia VAT

Polski przedsiębiorca, który przeprowadza transakcje wewnątrzwspólnotowe, powinien dochować należytej staranności w celu upewnienia się, że wykonywana przez niego czynność nie prowadzi do udziału w oszustwie podatkowym.

Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne - procedura uproszczona

Drugi w kolejności podatnik VAT, który chce skorzystać z procedury uproszczonej, ma obowiązek wystawić dla ostatniego w łańcuchu kontrahenta dokument sprzedaży zawierający szczególne dane.

WNT: jak uwolnić się od obowiązku zapłaty podatku w Polsce

Nabywca może udowodnić, że WNT zostało uznane za opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, ze względu na zastosowanie procedury uproszczonej.

WNT - procedura uproszczona: co zaznaczyć w deklaracji VAT-7 oraz informacji VAT-UE

Drugi w kolejności podatnik w procedurze uproszczonej jest obowiązany wykazać dane o transakcjach odpowiednio w deklaracji podatkowej oraz informacjach podsumowujących.

Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne - jak najkorzystniej rozliczać

Gdy polska spółka uczestniczy w transakcjach z partnerami z innych krajów UE, najbardziej dla niej opłacalnym rozwiązaniem jest stosowanie procedury uproszczonej. Od takich dostaw nie uiści wtedy VAT w Polsce.

Procedura uproszczona sposobem optymalizacji

W wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych można uniknąć rejestracji drugiego podmiotu w łańcuchu jako podatnika VAT w państwie zakończenia dostawy. Ciężar rozliczenia podatku spoczywa wtedy na końcowym nabywcy w jego kraju.