Tag:

Standardy Rachunkowości

Powiązane

Rachunkowość rezerwa

Rezerwy na zaległe urlopy

Jednym z aspektów rzetelnie sporządzonego sprawozdania jest wycena oraz ujęcie rezerw w tym również rezerwy urlopowej. Nie dotyczy ono spółek korzystających z uproszczeń przewidzianych w ustawie o rachunkowości.

Sprawozdanie finansowe spółki w likwidacji

Pomimo zaistnienia przesłanek do rozwiązania spółki i otwarcia likwidacji, to kierownictwo w dalszym ciągu zobowiązane jest do spełniania szeregu obowiązków rachunkowych oraz księgowych, a w tym między innymi do sporządzenia, zatwierdzenia i złożenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z działalności spółki po każdym zakończonym roku obrotowym.

Ujęcie sprzedaży półproduktów zgodnie z KSR 15

W pewnych szczególnych sytuacjach przedsiębiorstwa dokonują sprzedaży nie tylko swoich wyrobów gotowych ale także elementów niezakończonej produkcji, tj. półproduktów. Taka sytuacja występuję często gdy półprodukt ma uniwersalny charakter i jest ogólnie stosowany na rynku a przedsiębiorstwo przeprowadza cały cykl produkcyjny w przeciwieństwie do swojej konkurencji. Jak ująć taką sprzedaż w zgodzie z Krajowymi Standardami Rachunkowości?

Cyfrowe kopie dokumentów mogą stanowić dowód księgowy

Skanowanie i elektroniczne przechowywanie dokumentów (np. faktur), nawet po zniszczeniu ich papierowych wersji, pozwala podatnikom na uznawanie udokumentowanych nimi wydatków za koszty uzyskania przychodu.

Korekta cen transferowych – czym różni się od pozostałych korekt rozliczeń?

Korekty cen są nieodłączną częścią biznesu prowadzonego przez przedsiębiorców. Ich poprawna identyfikacja oraz rozliczenie są kluczowe dla zapewnienia rzetelności i zgodności z przepisami podatkowymi oraz standardami rachunkowości. Dotyczy to także obszaru cen transferowych.

Czynniki wpływające na jakość sprawozdawczości finansowej

Sprawozdanie finansowe to formalny dokument, zawierający zbiór informacji dotyczących sytuacji finansowej oraz wyników działalności gospodarczej jednostki w określonym okresie.

Zapasy w ustawodawstwie polskim i MSSF – podobieństwa i różnice

Zrozumienie podobieństw i różnic między polskim ustawodawstwem a MSSF pozwala właściwie interpretować oraz prezentować informacje o zapasach w sprawozdaniach finansowych, zapewniając spójność i zgodność z obowiązującymi przedsiębiorstwo standardami.

Rozliczenia międzyokresowe

Rozliczenia międzyokresowe obejmują przychody i związane z nimi koszty. Przy księgowym rozliczaniu tych kategorii ekonomicznych należy uwzględnić zasady rachunkowości, zwłaszcza zasadę współmierności.

Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego

Współpraca pomiędzy działem finansowym a doradcami podatkowymi może być ważnym ogniwem minimalizacji ryzyka błędów w rozliczeniach, które mogłyby mieć negatywny wpływ na wynik finansowy firmy.

Aktualizacja KSR nr 2 i jej wpływ na wysokość obciążeń podatkowych w estońskim CIT

Zmiany w ustawach podatkowych zaowocowały koniecznością odniesienia się przez Komitet Standardów Rachunkowości (KSR)do nowych zagadnień, w szczególności m.in. do ujmowania podatku dochodowego w systemie estońskiego CIT.