Tag:

Wierzytelności

Powiązane

Finanse w Firmie

Fiskus i ZUS łatwiej ściągną dług pracownika

Od 25 marca br. na podstawie jednego zajęcia pracodawca będzie musiał dokonywać potrąceń zarówno z wynagrodzenia za pracę, jak i z zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Rodzaje konwersji – różnice, skutki, procedury

Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) i prawo restrukturyzacyjne regulują w sposób rozdzielny tryb podwyższenia kapitału zakładowego.

Jednorazowe zdarzenia też wpływają na wypłacalność

Monitorowanie stanu wypłacalności nie może sprowadzać się wyłącznie do pilnowania terminów płatności w myśl zasady „nie mam zaległości przekraczających trzy miesiące – mogę spać spokojnie”.

Jak skutecznie odnaleźć dłużnika?

Doręczenie pozwanemu dłużnikowi pierwszej korespondencji w sprawie jest kluczowe dla możliwości podjęcia dalszych czynności windykacyjnych. W praktyce nastręcza to wielu problemów - stronom, ich pełnomocnikom oraz orzekającym.

Jak upadłość przedsiębiorcy wpływa na pracowników?

Upadłość pracodawcy stanowi nadzwyczajną sytuację, dla której obowiązują nadzwyczajne regulacje, mające ułatwić proces upadłości. W określonych przypadkach ogłoszenie upadłości uchyla ochronę pracowników gwarantowaną przepisami kodeksu pracy.

Potrącenie zajętej wierzytelności

Przez potrącenie, wierzyciel może zdecydować o wygaśnięciu zobowiązania względem dłużnika z jednoczesnym wygaszeniem własnej wierzytelności (w całości lub części). Potrącić można także wierzytelność, która została zajęta – ale nie zawsze.

Połączenie banków a wpis wierzyciela w księdze wieczystej

Przedsiębiorca nie ma obowiązku składania wniosku do sądu wieczystoksięgowego o ujawnienie zmiany danych wierzyciela hipotecznego, w przypadku połączenia banków lub przejęcia jednego banku przez drugi.

Spis inwentarza – jak odzyskać wierzytelność po śmierci dłużnika?

Możliwość zaspokojenia przez wierzyciela posiadanej względem zmarłego dłużnika wierzytelności zależy przede wszystkim od ustalenia spadkobierców, zakresu ich odpowiedzialności za długi spadkowe oraz stanu czynnego masy spadkowej zmarłego dłużnika. - Czym jest czynność spisu inwentarza w postępowaniu spadkowym, jak przebiega, ile kosztuje oraz dlaczego jest on ważny dla wierzyciela?

Rzecznik TSUE: komornik może sprzedać bazę klientów dłużnika bez ich zgody

Baza danych osobowych może być pod pewnymi warunkami sprzedana w postępowaniu egzekucyjnym, nawet jeśli osoby, których te dane dotyczą, nie wyraziły na to zgody - takie stanowisko w polskiej sprawie przedstawił Trybunałowi UE jego rzecznik generalny Priit Pikamäe.

Za utrudnianie restrukturyzacji i upadłości nawet wyrok karny

Dłużnik i osoby go reprezentujące, które w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym nie wykonują swoich obowiązków, muszą liczyć się nie tylko z odpowiedzialnością cywilną, ale też karną. W szczególności gdy ich działania nakierowane są na szkodę wierzycieli.