Tag:

CIT

Powiązane

Podatek dochodowy

Estoński CIT coraz atrakcyjniejszy dla podatników

Ryczałt od dochodów spółek cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością wśród podatników. Przedstawiamy najistotniejsze zmiany dotyczące tego sposobu opodatkowania wprowadzone w ubiegłym roku, które miały znaczący wpływ na zwiększenie zainteresowania estońskim CIT wśród podatników.

Safe harbour może być schematem podatkowym

Zastosowanie przewidzianego w przepisach o cenach transferowych rozwiązania w zakresie finansowego safe harbour, może wyłączyć konieczność sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych, w tym analiz benchmarkingowych dla transakcji z podmiotami powiązanymi. Jednak tego typu uproszczenie może się też wpisywać w definicję schematu podatkowego, podlegającego raportowaniu do Szefa KAS.

Opodatkowanie spółek jawnych CIT a obowiązek informacji o wspólnikach tych spółek

Przepisy o CIT wprowadzają obowiązek poinformowania organów podatkowych o wspólnikach spółki jawnej, w celu zachowania przez nią statusu transparentnej jednostki dla celów tego podatku. Z ustawy nie wynika jednak, by obowiązek ten miał charakter coroczny.

Tomasz Głozowski, Maciej Stępień: Polskim podatkom nie po drodze z prawem UE

Warto rozważyć spory sądowe z naszymi organami podatkowym, gdy zajdą sprzeczności z prawem unijnym. Szanse na wygraną są. Być może dostrzeże to ustawodawca.

Cyfrowe kopie dokumentów mogą stanowić dowód księgowy

Skanowanie i elektroniczne przechowywanie dokumentów (np. faktur), nawet po zniszczeniu ich papierowych wersji, pozwala podatnikom na uznawanie udokumentowanych nimi wydatków za koszty uzyskania przychodu.

Benefit test zapewni bezpieczeństwo dla transakcji usługowych

Usługi niematerialne są bardzo często weryfikowane podczas kontroli podatkowych. Dotyczy to zarówno usług wewnątrzgrupowych, jak i nabywanych od podmiotów niepowiązanych, a kontrola może dotyczyć okresu sięgającego nawet sześciu lat wstecz.

Motorówka do szkoleń i integracji nie daje firmie podatkowych korzyści

Nie można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów wydatków na zakup motorówki - taką odpowiedź od skarbówki dostała spółka, która wykorzystuje łódź do organizacji szkoleń, zebrań i spotkań integracyjnych.

Ulga na innowacyjnych pracowników jako uzupełnienie ulgi B+R

Poszukiwanie i zatrudnianie wykwalifikowanej kadry pracowniczej, zajmującej się pracami badawczo-rozwojowymi (B+R), stanowi nie lada wyzwanie dla agencji rekrutacyjnych i pracodawców.

Fiskus: łódka jest do rekreacji, a nie do prowadzenia biznesu

Spółka nie może rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów wydatków na zakup motorówki. Nawet jak organizuje na niej szkolenia oraz imprezy integracyjne.

Zaliczenie do kosztów strat powstałych w wyniku nie w pełni zamortyzowanej stalowni

Jeśli likwidacja środka trwałego spełnia warunek uznania jej za koszty uzyskania przychodów, to strata wynikająca z tej likwidacji odpowiadająca niezamortyzowanej wartości środka trwałego uprawnia do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, jeśli ta likwidacja jest racjonalne i ekonomicznie uzasadniona z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 CIT.